Producenci oleju spodziewają się dobrych zbiorów rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2021,13:45 Aktualizacja: 01-07-2021,13:50
A A A

Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały wstępnie oszacowane na ok. 3,2 mln ton. Projekcja powierzchni uprawy z dużym prawdopodobieństwem przekroczyła 1 mln ha - poinformowały Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Według PSPO oraz KZPRiRB na zbiory wpływ będą miały jeszcze warunki pogodowe w najbliższych tygodniach oraz przebieg żniw. Jeśli szacunki potwierdzą się Polska stałaby się liderem produkcji w Unii Europejskiej.

ceny rzepaku ze zbiorów 2021, zbiory rzepaku 2021, ceny rzepaku na warunkach krajowych, ceny rzepaku na warunkach niemie

Znaczący spadek cen za rzepak z tegorocznych zbiorów w umowach terminowych

W stosunku do ubiegłego tygodnia, ceny rzepaku w umowach terminowych z dostawą na lipiec-sierpień oraz na październik zmalały i to dosyć znacząco, bo o 100-150 zł/t netto - wynika z informatora Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i...

Mariusz Szeliga, szef PSPO powiedział, że krajowy przemysł olejarski od lat daje wyraźny impuls rolnikom do rozwoju uprawy rzepaku. Jego zdaniem tegoroczne zbiory, które zapowiadają się bardzo dobrze, a na pewno szacowany areał, pokazuje, że producenci są w stanie wykorzystać dobre warunki do zwiększenia podaży nasion.

W opinii eksperta mówiąc o warunkach towarzyszących uprawie rzepaku nie sposób pominąć dobrych cen, a nic tak nie przekonuje rolników do danego kierunku produkcji, jak opłacalność.

Juliusz Młodecki, prezes ZKZPRiRB ocenił z kolei, że tegoroczna produkcja będzie lepsze niż przed rokiem. - Jednocześnie obecna koniunktura na rynku pozostanie raczej niezakłócona w związku z popytem na olej zgłaszanym przez sektor biopaliw - stwierdził.

Według niego szacunki zbiorów oscylujące wokół wielkości 3,2 mln ton to wspólny sukces branżowy. Aby móc utrzymać jednak taki wynik w przyszłości (...) producenci muszą w kolejnych latach dysponować odpowiednimi narzędziami do prowadzenia efektywnej uprawy.

Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO zwrócił natomiast uwagę, że zarówno członkowie stowarzyszenia jak i środowisko rolnicze skupione w KZPRiRB doskonale zdaje sobie sprawę z zależności sektora olejarskiego od biopaliw. Dlatego, tak ważna jest stabilna perspektywa dla biodiesla z rzepaku i maksymalne wykorzystanie opcji dla biopaliw z surowców rolnych w ramach krajowych rozstrzygnięć prawnych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij