Producenci oleju spodziewają się dobrych zbiorów rzepaku
Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały wstępnie oszacowane na ok. 3,2 mln ton. Projekcja powierzchni uprawy z dużym prawdopodobieństwem przekroczyła 1 mln ha - poinformowały Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Według PSPO oraz KZPRiRB na zbiory wpływ będą miały jeszcze warunki pogodowe w najbliższych tygodniach oraz przebieg żniw. Jeśli szacunki potwierdzą się Polska stałaby się liderem produkcji w Unii Europejskiej.
Znaczący spadek cen za rzepak z tegorocznych zbiorów w umowach terminowych
Mariusz Szeliga, szef PSPO powiedział, że krajowy przemysł olejarski od lat daje wyraźny impuls rolnikom do rozwoju uprawy rzepaku. Jego zdaniem tegoroczne zbiory, które zapowiadają się bardzo dobrze, a na pewno szacowany areał, pokazuje, że producenci są w stanie wykorzystać dobre warunki do zwiększenia podaży nasion.
W opinii eksperta mówiąc o warunkach towarzyszących uprawie rzepaku nie sposób pominąć dobrych cen, a nic tak nie przekonuje rolników do danego kierunku produkcji, jak opłacalność.
Juliusz Młodecki, prezes ZKZPRiRB ocenił z kolei, że tegoroczna produkcja będzie lepsze niż przed rokiem. - Jednocześnie obecna koniunktura na rynku pozostanie raczej niezakłócona w związku z popytem na olej zgłaszanym przez sektor biopaliw - stwierdził.
Według niego szacunki zbiorów oscylujące wokół wielkości 3,2 mln ton to wspólny sukces branżowy. Aby móc utrzymać jednak taki wynik w przyszłości (...) producenci muszą w kolejnych latach dysponować odpowiednimi narzędziami do prowadzenia efektywnej uprawy.
Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO zwrócił natomiast uwagę, że zarówno członkowie stowarzyszenia jak i środowisko rolnicze skupione w KZPRiRB doskonale zdaje sobie sprawę z zależności sektora olejarskiego od biopaliw. Dlatego, tak ważna jest stabilna perspektywa dla biodiesla z rzepaku i maksymalne wykorzystanie opcji dla biopaliw z surowców rolnych w ramach krajowych rozstrzygnięć prawnych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz