Dokarmianie dolistne rzepaku ozimego mikroelementami jesienią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
12-09-2019,7:35 Aktualizacja: 11-09-2019,7:22
A A A

O plon rzepaku należy zadbać już jesienią. Wszelkie błędy popełnione w tym okresie mszczą się w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Nie można dopuścić do tego, aby rośliny w jakimkolwiek zakresie odczuwały niedobór składników pokarmowych, w tym także mikroelementów. Przekłada się to m.in. na kondycję roślin i ich przezimowanie.

Standardowym zabiegiem w uprawie rzepaku ozimego jesienią jest dokarmianie dolistne borem (B), a niekiedy także manganem (Mn).

Należy przypomnieć, że bor jest najbardziej deficytowym mikroelementem w naszych glebach. Ryzyko niedoboru zwiększa uprawa buraka cukrowego, który też ma duże potrzeby pokarmowe względem tego mikroelementu oraz brak stosowania nawozów naturalnych (głównie obornika).

rzepak, pole, niebo

Jesienne stosowanie dolistne krzemu w uprawie rzepaku

Coraz więcej rolników stosuje dolistnie krzem (Si). W uprawie rzepaku ozimego pierwszy zabieg trzeba wykonać już jesienią, aby wzmocnić kondycję roślin przed wejściem w okres zimowy. Celem oprysku jest zwiększenie odporności roślin na...

Znacznie lepsza sytuacja jest jeśli chodzi o zasobność w mangan, ale problemy z jego dostępnością dla roślin mogą wystąpić na glebach o wyższym pH, głównie odczynie zasadowym.

Objawy niedoboru boru są powszechnie znane producentom rzepaku. Są to tzw. kawerny - puste miejsca w szyjce korzeniowej. Natomiast objawy manganu rzadko są widoczne.

Asortyment nawozów dolistnych rekomendowanych przez producentów do stosowania w uprawie rzepaku ozimego jesienią jest bardzo bogaty. Dokonując wyboru należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności na skład (zawartość składników), a w następnie dopiero na cenę zakupu. Pod uwagę należy brać także opinie dobrych rolników oraz doświadczenie własne odnośnie efektywności poszczególnych produktów. Produkty płynne są wygodniejsze w stosowaniu niż w formie stałej.

Dokarmianie dolistne wykonuje się od fazy 6 liści rzepaku (BBCH 16) w dawkach zalecanych przez producentów. Ich zwiększanie nie ma uzasadnienia. W praktyce nawozy dolistne stosuje się najczęściej łącznie z fungicydami o działaniu regulatorów wzrostu.

Poleć
Udostępnij