Doglebowe odchwaszczanie rzepaku. Osiem substancji do wyboru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
12-08-2020,18:10 Aktualizacja: 12-08-2020,19:23
A A A
Wilgotna gleba i osiem substancji czynnych wystarczy, aby zabezpieczyć wschodzący rzepak przed konkurencją chwastów.
 
Zarejestrowane substancje czynne (aminopyralid, chinomerak, chlomazon, dimetenamid-P, dimetachlor, metazachlor, napropamid, petoksamid) zalecane są pojedynczo lub w dwu- i trójskładnikowych mieszaninach.
 
Aminopyralid solo
rozsiewacz, ciągnik, pole, nawóz, niebo

Dobrze nawieź stanowisko pod rzepak

Rzepak ozimy odznacza się dużym zapotrzebowaniem na fosfor, a przede wszystkim na potas. Musi być dobrze zaopatrzony w te składniki pokarmowe już od momentu siewu. Przyjmuje się orientacyjnie, że rzepak ozimy do wytworzenia 1 t nasion wraz z...
W mieszaninach zalecany jest m.in. aminopyralid, ale tylko do wykonywania zabiegów nalistnych. Doglebowo polecany jest wyłącznie solo, w preparacie Runway. 
 
Zwalcza kilka konkurencyjnych gatunków dwuliściennych (chaber bławatek, mak polny, maruna nadmorska, rumianek pospolity). Przed zastosowaniem preparatu warto zapoznać się z jego działaniem następczym oraz ze sposobem postępowania z resztkami pożniwnymi. Niewykorzystany doglebowo może być użyty do zabiegów nalistnych.
 
Chinomerak i dimetenamid-P tylko w mieszaninach 
 
Chinomerak i dimetenamid-P to jedyne substancje czynne, których nie zaleca się stosować pojedynczo. Zawsze są składnikami co najmniej dwuskładnikowych herbicydów.
 
uprawa gleby pod rzepak, siew rzepaku, dobór stanowiska pod rzepak, system pasowy, strip-till, obsada rzepaku

Siew rzepaku ozimego. To trzeba wiedzieć

Dobre wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian rzepaku ozimego oraz uzyskanie plonu o wysokiej jakość zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od prawidłowo zastosowanej agrotechniki.    Uprawa gleby pod rzepak...
Rolą chinomeraku jest przede wszystkim ograniczenie występowania przetaczników, a dimetenamidu-P bodziszków. Razem zalecane są w formie preparatów Butisam Mix, Butisan Pro oraz Solanis. Ich mieszaniny zwalczają również: jasnotę purpurową, mak polny, przytulię czepną, marunę nadmorską, rumianek pospolity i tasznika pospolitego. 
 
Chinomerak łącznie z metazachlorem są reprezentowane m.in. przez takie preparaty jak: Butisan Star 416 SC oraz Sultan Top 500 SC. Natomiast dimetenamid z metazachlorem można zastosować, np. w formie preparatów Butisan Duo 400 EC lub Springbok. Wszystkie trzy wspomniane substancje znajdują się w preparatach: Butisan Avant oraz Butistar Star Max 500 SE. Mogą być stosowane nie tylko doglebowo, ale także nalistnie. 
 
Niegroźne bielenie po chlomazonie
 
Jedna z najbardziej popularnych substancji czynnych - chlomazon - swoje powodzenie zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie i wysokiej skuteczności w stosunku do przytulii czepnej, a także fiołków.
 
Znana jest z wywoływania objawów bielenia, które zanika wraz z końcem wegetacji jesiennej. Solo zalecana jest w ponad 30. herbicydach formulacji 360 CS (np. Angelus, Command, Kalif, Upstage) i 480 EC (np. Boa, Command, Kilof, Szabla).
 
zbiory rzepaku, plonowanie rzepaku, KZPRiRB jakość nasion rzepaku, ceny rzepaku, żniwa 2020, zaolejenie nasion rzepaku,

Zbiory rzepaku przekroczyły półmetek. Jak przedstawiają się plony, jakość i ceny nasion?

Deszczowy front atmosferyczny, który w ciągu ostatnich dwóch dni z zachodu na wschód przetaczał się przez nasz kraj wstrzymał prace żniwne, które w przypadku rzepaku przekroczyły już półmetek.    Juliusz...
Stanowi składnik mieszanin z dimetachlorem (Brasan 540 SE), napropamidem (np. Devrinol Top 375 SC), a łącznie z obiema tymi substancjami polecana jest w preparacie Colzor Trio 405 EC.
 
Do popularnych mieszanin zaliczane są trzy fabryczne kombinacje z udziałem chlomazonu i metazachloru (Circuit CS Sync tec, Kalif Mega 283 ZC i Nimbus 283 SE) oraz blisko 30. analogicznych mieszanin zbiornikowych.
 
Stary i nowy dimetachlor
 
Dimetachlor od lat znany jako Teridox 500 EC, zalecany był wyłącznie bezpośrednio po siewie. W odnowionej etykiecie zamieszczono informacje o możliwości stosowania preparatu do fazy czwartego liścia rzepaku. Niedawno zarejestrowano środek o analogicznym działaniu i zaleceniach o nawie Colzor Uno. 
 
Obydwa niszczą następujące gatunki chwastów: bodziszki, chabra bławatka, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę białą, marunę nadmorską, miotłę zbożową, niezapominajkę polną, rdestówkę powojowatą, rumianek pospolity, tasznika pospolitego i wiechlinę roczną.
 
nowe odmiany rzepaku ozimego, Jacek Broniarz, COBORU, potencjał nowych odmian rzepaku ozimego, Krajowy Rejestr Odmian

Nowe odmiany rzepaku ozimego z potencjałem

W br. do krajowego rejestru wpisanych zostało 16 nowych odmian rzepaku ozimego – 13 mieszańcowych i 3 populacyjne. Odmiany pochodzą z siedmiu różnych firm hodowlanych - pięciu zagranicznych i dwóch krajowych.   W ocenie...
Uniwersalny metazachlor
 
Metazachlor, to jedna z najbardziej popularnych substancji czynnych. Jej uniwersalność polega na rozciągniętym w czasie terminie stosowania. Może być aplikowany bezpośrednio po siewie, w opóźnionym terminie (do 7 dni po siewie), a niewykorzystany doglebowo także nalistnie. 
 
Dodatkowo posiada stosunkowo szeroką paletę zwalczanych chwastów, do których należą: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna nadmorska, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przetacznik polny, rdestówka powojowata, rumianek pospolity, skrytek polny, starzec zwyczajny i wiechlina roczna. 
 
Metazachlor reprezentowany jest przez kilkanaście środków (np. z linii Butisan, Naspar, Raper i inne). W celu poszerzenia skuteczności, zalecany jest w wielu mieszaninach. Do najbardziej popularnych należą dwuskładnikowe omówione już przy akapicie dotyczącym chlomazonu. 
 
Jeszcze szerszym spektrum zwalczanych chwastów charakteryzują się mieszaniny trzyskładnikowe np. z napropamidem i chlomazonem jako Colzor Synctec oraz w tym samym składzie, w mieszaninach zbiornikowych. W innym wariancie z chinomerakiem i napropamidem jako Torso SC lub z chlomazonem i dimetenamidem-P jako Nimbus Gold.
 
ceny rzepaku, zbiory rzepaku, małe żniwa, odbiorcy rzepaku, KZPRiRB, zakłady przetwarzające rzepak

Od 1600 do 1655 złotych netto za tonę. Co dalej z cenami rzepaku?

Od 17 lipca obserwowany jest spadek zarówno sierpniowych, jak i listopadowych notowań rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu, co ma swoje przełożenie na ceny oferowane przez zakłady przetwórcze oraz przez firmy pośredniczące, które...
Napropamid najwcześniej
 
Napropamid reprezentowany jest przez pięć herbicydów (Baristo, Colzamid, Devrinol, Inventor, Wicher) zalecanych przed siewem rzepaku. Po wykonaniu zabiegu, zastosowany środek należy wymieszać z glebą, najłatwiej broną, na głębokość do 3 cm i jak najszybciej przystąpić do siewu. 
 
Zaletą jego stosowania jest stosunkowo wysoka skuteczność w stosunku do bodziszków, rumianów i rumianków oraz do kapustowatych. Preparat jest składnikiem wielu mieszanin fabrycznych i zbiornikowych. W takich przypadkach zalecany jest bezpośrednio po siewie i nie należy takich kombinacji herbicydowych mieszać z glebą!
 
Petoksamid sam i w towarzystwie
 
Petoksamid to uniwersalna substancja zalecana w rzepaku, ale także w kukurydzy. Z tego powodu występuje trochę nieporozumień w zakresie zwalczanych chwastów. 
 
W rzepaku należy przyjąć, że reprezentujące go preparaty (Conan, Kliner Koban, Koban Pro, Successor, Successor Pro - wszystkie 600 EC) skutecznie zwalczają: bodziszka drobnego, farbownika polnego, gorczycę polną, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową i różową, komosę białą, marunę nadmorską, przetacznika perskiego, rumianek pospolity, rumian polny, tasznika pospolitego i tobołki polne. 
 
ciągnik, agregat ścierniskowy, rzepaczysko, samosiewy rzepaku

Zwalczanie samosiewów rzepaku jest ważne

Jednym z celów uprawy pożniwnej jest niszczenie samosiewów zbóż i rzepaku. Zwalczanie samosiewów jest szczególnie ważne w przypadku rzepaku ze względu na olbrzymią ilość osypanych nasion. Osypanie się zaledwie 1...
Ponadto część z wymienionych preparatów zalecana jest z chlomazonem w mieszaninie zbiornikowej z preparatem Reactor 360 CS i w analogicznej mieszaninie fabrycznej jako Nero 424 EC.
 
Jedno-, dwu- i trzyskładnikowe 
 
Paleta doglebowych zaleceń zamyka się w kombinacjach jedno-, dwu- i trzy- składnikowych. Podczas zabiegów doglebowych zachwaszczenie możemy jedynie przewidywać. 
 
Jeżeli spodziewamy się dominacji jednego gatunku można zastosować pojedynczą substancję czynną, charakteryzującą się wysoką skutecznością właśnie w stosunku do danego gatunku. 
 
Mieszaniny dwuskładnikowe najlepiej stosować na polach charakteryzujących się przeciętnym liczebnie, kilkugatunkowym składem botanicznym zachwaszczenia. 
 
Preparaty trójskładnikowe to uniwersalne mieszaniny. Można je wykorzystać na polach, o nieznanym i trudnym do przewidzenia składzie zachwaszczenia. Praktycznie eliminują wszystkie chwasty dając gwarancję czystego pola, ale należy mieć świadomość, że mogą z tego powodu być droższe od pozostałych. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
Poleć
Udostępnij