Dokarmianie dolistne w uprawie ziemniaka
Do prawidłowego wzrostu i rozwoju ziemniaka konieczne są mikroelementy tj. mangan, cynk i bor, które występują zarówno w nawozach mineralnych wieloskładnikowych, jak i dolistnych.
Ziemniak ma duże wymagania pokarmowe, gdyż z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobiera: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-65 kg potasu (K2O), 10-20 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 15 kg siarki (SO3), 25 g boru (B), 20 g miedzi (Cu), 70 g manganu (Mn), 1 g molibdenu (Mo) i 65 g cynku (Zn).
Natomiast przyorując łęciny, pozostawia się w glebie średnio na każde 10 ton bulw: 10 kg azotu (N), 2 kg fosforu (P2O5) i 18 kg potasu (K2O), czyli przy plonie 30 ton stanowi to 30 kg azotu, 6 kg fosforu i 54 kg potasu, co powinno być uwzględnione przy ustalaniu dawki nawozu pod roślinę następczą.
Które odmiany ziemniaka wysadzać w 2018 roku?
W uprawie ziemniaka często stosowanym dolistnie nawozem jest mocznik, zalecany w dawce 10-15 kg N/ha (25 kg mocznika rozpuszczalnego w 300 l wody - stężenie ok. 8 proc.). Dokarmianie dolistne, w zależności od wczesności odmian, wykonuje się 2-4 krotnie, w odstępach 7-10 dni po zwarciu roślin w rzędach. Na młode rośliny do pierwszego zabiegu zaleca się mniejsze stężenie mocznika, tj. do 10 kg N/ha (ok. 20 kg mocznika w 300 l wody, co daje stężenie 6,7 proc.). W sprzyjających warunkach atmosferycznych azot z roztworu mocznika zostaje pobrany w 80 proc. już po 4-5 godz.
Do dokarmiania dolistnego magnezem i siarką wykorzystuje się 5-procentowy roztwór siedmiowodnego siarczanu magnezu (5 kg nawozu w 100 l wody) lub 2-3 proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu. Dokarmianie dolistne magnezem ziemniaka wskazane jest do fazy kwitnienia, gdyż rośliny wykazują największe zapotrzebowanie na ten składnik w okresie zawiązywania bulw.
Ze względu na ograniczone zapotrzebowanie ziemniaka na mikroelementy, można je zaspokoić dokarmianiem dolistnym. Największe potrzeby pokarmowe pod względem mikroskładników ziemniak ma odnośnie manganu, cynku i boru. Należy zwrócić uwagę na rozpuszczalność nawozu w wodzie, przyswajalność przez rośliny i zawartość składników.
Sposób na rizoktoniozę
Dokarmianie dolistne wykonuje się wcześnie rano lub wieczorem, przy pełnym turgorze roślin, dużej wilgotności względnej powietrza 60-80 proc. (dopuszczalna powyżej 40 proc.) oraz temperaturze powietrza 12-15°C. Przy temperaturze powyżej 20°C może zostać uszkodzona blaszka liściowa. Ciecz użytkowa powinna być sporządzona bezpośrednio przed zabiegiem. Przetrzymywanie jej w zbiorniku przez dłuższy czas może spowodować wytrącenie się składników lub powstanie innych związków chemicznych, które mogą na roślinę działać fitotoksycznie.
Innowacyjnym elementem w nawożeniu ziemniaka jest dokarmianie dolistne krzemem (Si). Według wybranych doniesień naukowych wykazany został pozytywny wpływ kalcytu pochodzenia morskiego zawierającego wapń i krzem na plonowanie ziemniaka (Trawczyński, 2013). Według tego autora przyrost plonu handlowego bulw wyniósł około 16,4 proc. w stosunku do kontroli (ziemniaki niedokarmiane wapniem w połączeniu z krzemem).
Opierając się na obecnym stanie wiedzy, można stwierdzić, że krzem korzystnie wpływa na tworzenie się mechanicznej bariery w ścianach komórkowych, przestrzeniach międzykomórkowych i wnętrzach komórek, jak i korzystnie wpływa na metaboliczną i fizjologiczną aktywność roślin. Podnosi ich zdrowotność i korzystnie wpływa na jakość plonu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś