Czy ci rolnicy wyciągną wnioski na przyszłość?
Będąc w zeszłym tygodniu na Zamojszczyźnie w gminach Werbkowice i Mircze widziałem kilkanaście pryzm buraków w żaden sposób niezabezpieczonych przed opadami, jak też mrozem, który przyszedł na początku grudnia. Tymczasem wystarczyło tylko okryć je agrowłókniną, gdy prognozy mówiły o obniżaniu się temperatury.
Z doświadczeń przeprowadzonych przez koncern Nordzucker w Niemczech w 2010 r. wynika, że zastosowanie powszechnie używanej agrowłókniny (110 g) pozwoliło ograniczyć straty cukru o 55 proc. (z 275 do 125 g cukru/tonę buraków/dobę) w stosunku do surowca nieokrytego. Buraki przechowywano od 6 listopada 2009 roku do 18 lutego 2010 roku.
Przemarznięte pryzmy buraków cukrowych
Można łatwo wyliczyć, że w ciągu miesiąca z tony buraków dodatkowo ucieka 4,5 kg cukru (30 x 0,15 kg). Jeśli przemnoży to się razy 1000 ton, uzyskuje się aż 4,5 tony cukru!
Ale ubytki cukru to nie wszystko. Jaka podkreślają dr inż. Aneta Antczak-Chrobot i dr inż. Maciej Wojtczak ze Specjalistycznego Laboratorium Analityki Cukrowniczej Instytutu Chemicznej Technologii Żywności na Politechnice Łódzkiej (2016) zamarzanie i odmarzanie buraków przyczynia się do przyspieszonej degradacji surowca spowodowanej rozwojem drobnoustrojów. Jednym z najbardziej niepożądanych metabolitów pojawiających się podczas degradacji buraków jest dekstran (polimer glukozy). Wysoka zawartość tego związku w surowcu powoduje poważne problemy z przerobem buraków, bo nie ulega rozkładowi i przechodzi przez poszczególne etapy procesu produkcji.
Zgodnie z instrukcją odbioru buraków cukrowych uzgodnioną przez związek plantatorów i producenta cukru funkcjonującego na Zamojszczyźnie wymagania jakościowe stawiane przyjmowanym korzeniom buraka cukrowego są następujące:
1. Dostarczane korzenie buraków cukrowych powinny być świeże, zdrowe, o naturalnym, właściwym dla buraka cukrowego zabarwieniu i kształcie, nieporośnięte, prawidłowo ogłowione, wolne od pośpiechów i oczyszczone z nadmiaru ziemi, o masie nie mniejszej niż 0,1 kg i o zawartości cukru po 1 października nie mniejszej niż 14 proc.
2. Korzeń główny, jak również korzenie boczne, powinny być obcięte do średnicy 1 cm. Pozostałe drobne korzonki odrzucone.
3. Należy usunąć wszystkie nadpsute części korzenia jak również korzenie odtajałe.
4. Korzenie zamarznięte i nieodtajałe, bez objawów gnicia będą przyjęte w ilościach, miejscach i terminach wskazanych przez producenta cukru.