Wiosenne nowości w odchwaszczaniu ozimin
Program odchwaszczania zbóż ozimych to najszerzej opracowany program zwalczania chwastów spośród wszystkich upraw. Mimo to producenci rolni doszukują się nowości. W obecnym sezonie jest ich niedużo, ale i to cieszy.
Nowości to także rejestracja herbicydów analogicznych do już istniejących. Aktualnie na najbliższy sezon są oferowane także nowe mieszaniny fabryczne oparte na znanych substancjach czynnych, a także jedna zupełnie nowa.
Problemy ze zwalczaniem chwastów
Herbicydowe ewolucje
Przed laty, wprowadzony na rynek przez firmę Bayer, Huzar 05 WG (jodosulfuron metylosodowy) był początkowo stosowany pojedynczo, następnie zarejestrowano go w mieszaninie zbiornikowej z herbicydem Esteron 600 EC (2,4-D). Uzyskane dobre efekty wpłynęły na produkcję fabrycznej mieszaniny Huzar Activ 387 OD zawierającym obie substancje czynne.
Herbicyd ten wzbogacono o tienkarbazon metylu, w efekcie czego na rynku ukazał się uniwersalny preparat trójskładnikowy Huzar Activ Plus zalecany do wiosennego stosowania w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie do fazy pierwszego kolanka. Skutecznie niszczy miotłę zbożową i wiele uciążliwych chwastów dwuliściennych (np. fiołek polny, chaber bławatek, jasnoty, rdesty, przetaczniki) ogółem około 50 gatunków.
Zalecany jest w praktycznej dawce – 1 l/ha. Ta sama firma wprowadziła na rynek około 10 lat temu Atlantis 12 OD (jodosulfuron metylosodowy + mezosulfuron sodowy). Obecnie również i ten preparat wzbogacono o tienkarbazon metylu. Pojawiła się na rynku pod handlową nazwą Atlantis Star. Zalecany jest w życie w dawce 0,2 l/ha, a w pszenicy i pszenżycie do 0,333 l/ha od początku krzewienia do drugiego kolanka (BBCH 21-32).
Chwasty piętra niskiego też mogą być groźne
Należy stosować go łącznie z adiuwantem Biopower (1,0 l/ha). Zwalcza chwasty jedno i dwuliścienne. Jego podstawową zaletą jest niszczenie po zastosowaniu najwyższej dawki coraz częściej w zbożach spotykanych stokłosy dachowej oraz życicy trwałej i wielokwiatowej.
Nowa technologia LQM
W połowie ubiegłego roku firma FMC (posiadacz zezwolenia Cheminova) zarejestrowała herbicyd Omnera LQM. To preparat produkowany w formie użytkowej OD z wykorzystaniem nowatorskiej technologii LQM, minimalizującej wpływ niekorzystnych warunków pogodowych, krócej mówiąc jest bardzo szybko pobierany.
W tym przypadku trójskładnikowy środek chwastobójczy, w skład którego wchodzi także tienkarbazon metylowy, uzupełniono metsulfuronem metylowym i fluroksypyrem.
W ten sposób uzyskano preparat o szerokim spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych: bodziszek drobny, bniec biały, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przetacznik perski, przytulia czepna, rdest ptasi, rdestówka powojowata, rumian polny, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, starzec zwyczajny, tasznik pospolity i tobołki polne.
Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach
Omnera LQM jest środkiem uniwersalnym zalecanym we wszystkich zbożach ozimych w dawce 0,5-1,0 l/ha. zabieg należy wykonać wiosną po ruszeniu wegetacji, od fazy początku krzewienia do końca fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 20-39). Środek najefektywniej działa na chwasty w fazie 2-6 liści, dawkę wyższą należy stosować na chwasty w starszych fazach rozwojowych (6 liści).
Halauksyfen metylu - brzmi tajemniczo
Jeszcze ciągle tajemniczo, ponieważ to zupełnie nowa substancja chwastobójcza. Znana jest także pod nazwą Arylex. Łącznie z fluroksypyrem stanowi nową mieszaninę fabryczna pod nazwą Pixxaro, a z florasulamem mieszaninę fabryczną wprowadzoną na rynek jako Zypar. Firma DowAgroScience (Corteva) oba preparaty zaleca do zwalczania chwastów dwuliściennych.
Pixxaro można stosować w „rozszerzonym” zakresie, ponieważ oprócz jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i żyta także w ozimych formach pszenicy twardej i orkiszowej. Jest to preparat także o bardzo rozciągniętym w czasie terminem stosowania.
Obejmuje on okres od fazy 3 liścia do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 13-45). Zalecana dawka 0,25-0,5 l/ha. Z kolei Zypar jest zalecany pszenicy, pszenżycie i życie ozimym w tym samym terminie w nieco wyższym zakresie dawek od 0,5-1,0 l/ha.
W obu przypadkach wrażliwość chwastów wzrasta wraz z podnoszeniem dawek herbicydów. Największą wykazują (najniższe dawki) na oba preparaty - dymnica pospolita i jasnota różowa. Przytulię czepną można zwalczać dawkami pośrednimi. najbardziej odporne wymagające najwyższych dawek są chabry, gwiazdnica i mak polny. Zypar w najwyższej dawce zwalcza także marunę nadmorską i rumianek pospolity, a także przytulię czepna wysokości około 90 cm. chwasty są najlepiej zwalczane w fazach młodocianych, ale również uzyskuje się dobre efekty stosując zabiegi na chwasty starsze.