Stonka kukurydziana na Podkarpaciu. Ochraniaj plantacje
Na polach uprawnych kukurydzy zlokalizowanych na południu kraju, zauważono zwiększanie się liczby chrząszczy zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. Na roślinach pojawiły się samice wypełnione jajami. Jak informuje system sygnalizacji agrofagów na stronach IOR-PIB, już za kilka dni może wystąpić szczyt liczebności tych szkodliwych owadów.
Stonka kukurydziana to chrząszcz o ciele wydłużonym, długości do 6,8 mm o zmiennym ubarwieniu. Dorosłe osobniki mają zabarwienie począwszy od różnych odcieni żółci, poprzez jasną zieleń aż do lekko pomarańczowego. U samic pokrywy skrzydeł mają charakterystyczne ciemne pasy, natomiast u samców większa część powierzchni jest jednolicie ciemna, bez charakterystycznego paskowania. Rozwojowi stonki kukurydzianej sprzyjają plantacje kukurydzy prowadzone w monokulturze.
Największą liczebność chrząszczy obserwuje się od końca lipca do drugiej połowy sierpnia, ze szczytem liczebności przypadającym w pierwszej lub drugiej dekadzie sierpnia. Chrząszcze żerują na kukurydzy aż do drugiej połowy października. Od lata aż do późnej jesieni samice stonki kukurydzianej składają jaja do gleby w pobliżu roślin kukurydzy; jaja te są właśnie stadium zimującym chrząszczy.
Larwy żerując w glebie na systemie korzeniowym kukurydzy powodują zakłócenia w procesie pobierania wody i składników odżywczych oraz ich transporcie do nadziemnych organów wegetatywnych i generatywnych. Przy silnie ogryzionym systemie korzeniowym zostaje zakłócone, a niekiedy nawet całkowicie zahamowane odżywianie rośliny, wskutek czego jej nadziemne części stopniowo żółkną, więdną, a niekiedy zasychają. W wyniku tego formujące się kolby są z reguły mniejsze, a ziarniaki drobniejsze i gorzej wypełnione, przez co plon ziarna jest niższy. Ponadto zniszczenie korzeni prowadzi do wylegania roślin, co bardzo utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia zebranie plonu.
Zagrożone plantacje należy bezwzględnie ochronić, i wykonać wówczas zabieg chemiczny, odpowiednimi dostępnymi na rynku środkami ochrony roślin. Dostępne zarejestrowane insektycydy skierowane są właśnie jedynie przeciwko chrząszczom. Jednak dzięki zastosowaniu tych preparatów można obniżyć liczbę samic składających jaja – zwłaszcza na plantacjach prowadzonych w monokulturze.
Na stronie MRiRW aktualnie zarejestrowane insektycydy do zwalczania dorosłych osobników stonki kukurydzianej to: Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha lub Steward 30 WG, Rumo 30 WG i Sakarb 30 WG stosowane w dawce 0,125-0,15 kg/ha. Zaleca się wykonanie 1-2 zabiegów ochronnych, w zależności od zagrożenia. Opryski muszą być przeprowadzone w okresie licznego lotu chrząszczy. Pierwsze opryskiwanie roślin wykonuje się od drugiej połowy lipca do połowy sierpnia, natomiast drugie przeprowadza się 7-14 dni później.