Skuteczne zabiegi zależą od odczynu i twardości wody
Wiedza na temat wody stosowanej w gospodarstwie do zabiegów ochrony roślin, powinna stanowić jedną z kluczowych informacji przy prowadzeniu skutecznej, nastawionej na zysk produkcji rolnej. Dlatego ważne jest, aby znać odczyn oraz jej twardość.
Liczne badania wykazały, że pH wody oraz jej twardość mają bardzo duży wpływ na skuteczność przeprowadzonych zabiegów. Szczególnie wrażliwe na pH, jak i na twardość wody, są herbicydy. Liczne przypadki wykonywanych zabiegów nie przynoszą spodziewanego efektu właśnie z powodu bardzo wysokiej twardości wody czy niewłaściwego pH.
Wszystko o środkach ochrony roślin. Powstała baza wiedzy
Twardość wody możemy podzielić na twardość węglanową oraz twardość niewęglanową. Obie stanowią tak zwaną twardość ogólną. Twardość węglanowa jest wywoływana przez obecność węglanów, wodorowęglanów oraz wodorotlenków magnezu, wapnia. Twardość niewęglanowa to występowanie w wodzie innych związków, takich jak siarczany czy chlorki.
Zakłada się, że suma kationów wapnia, magnezu, sodu i żelaza powyżej 200 mg/l może mieć negatywny wpływ na jakość cieczy roboczej, a co za tym idzie obniżyć skuteczność wykonywanego zabiegu.
Ogólna zawartość jonów w wodzie powyżej 400 mg/l oznacza absolutną konieczność uzdatniania wody do zabiegów chemicznych.
W praktyce bywa tak, że im większa jest twardość wody (i pH), tym niższa skuteczność zabiegów ochrony roślin. Niewłaściwe pH wody miewa często negatywny wpływ na wiele środków ochrony roślin, obniża wchłanianie herbicydów, przyspiesza rozpad niektórych substancji czynnych.
Problem odczynu wody dotyczy zarówno herbicydów, insektycydów, jak i fungicydów.
Mieszaniny zbiornikowe herbicydów zbożowych – na co zwracać uwagę?
Rolnicy od lat znają i stosują różnego rodzaju zabiegi, które obniżają poziom pH wody. Jednym z takich działań jest stosowanie siarczanu amonu, czy różnego rodzaju kwasów. Niestety, większość tego typu zabiegów działa tylko połowicznie. Zmniejsza np. pH nie mając wpływu na zawarte w wodzie aktywne kationy (na twardość węglanową i niewęglanową).
Innym ze sposobów jest stosowanie wody deszczowej. Wiąże się to jednak z uzależnieniem od ilości opadów oraz potrzebą magazynowania deszczówki, zwykle ma pH około 7,0 i powoduje dysocjację związków chemicznych.
Odpowiednie pH cieczy użytkowej dla herbicydów jest na poziomie 5-6,5. Wyjątkiem są sulfonylomoczniki, dla których pH może sięgać ponad 7. Dla insektycydów i fungicydów jest to zakres 6-6,5.
Coraz wyższa świadomość rolników odnośnie zabiegów ochrony roślin spowodowało pojawienie się na rynku produktów z grupy kondycjonerów wody, które regulują jej twardość i odczyn. Blokują jony metali ciężkich, chroniąc substancję czynną przed niekorzystnymi zmianami i stwarzają jej optymalne warunki dla działania.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz