Rolnicy na ogół właściwie używają środków ochrony roślin
Jedynie pojedyncze przypadki nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin wykryli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) w Krakowie. To potwierdzenie tego, że większość rolników stosuje się do obowiązujących zasad.
Swego rodzaju nagonka, także medialna, na rolników, którzy rzekomo za nic mają zasady stosowania pestycydów na polach uprawnych trwa już od dość długiego czasu. Zwłaszcza gdy gdzieś dojdzie do padnięcia pszczół lub nie wrócą one do ula, co do zasady winni są okoliczni rolnicy.
W Polsce nie będzie legalnych upraw roślin GMO
Można się o tym przekonać, zaglądając do odpowiedzi krakowskiego WIORiN na wystąpienie Małopolskiej Izby Rolniczej, która sugerowała na początku sierpnia br. zintensyfikowanie kontroli stosowania środków ochrony roślin na terenie województwa.
Otóż inspektorzy WIORiN przeprowadzili w 2017 roku 1290 kontroli stosowania środków ochrony roślin, zarówno przez użytkowników profesjonalnych (w gospodarstwach rolnych i w produkcji leśnej), jak też przez pozostałych, a w pierwszej połowie 2018 roku było 672 kontroli w tym zakresie.
Sprawdzono między innymi, czy stosujący zwracają uwagę na ochronę owadów zapylających, zwłaszcza w uprawach roślin intensywnie kwitnących i w uprawach, w których występują kwitnące chwasty.
Pszczoły zbierały nektar, a rolnik opryskiwał pole. Setki pustych uli
Jak dodaje, posługujący się pestycydami posiadali aktualnie ważne zaświadczenia o ukończeniu wymaganego szkolenia i prowadzili wymaganą ewidencję wykonanych zabiegów, a preparaty były zastosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykietach.
"W 2017 r. do WIORiN w Krakowie wpłynęło 8 zgłoszeń dot. padłych pszczół. Podjęte postępowanie wyjaśniające wykazało w większości przypadków, że nie było nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin" - stwierdzają inspektorzy.
Tylko w jednym przypadku wpłynęło zawiadomienie Inspekcji Weterynaryjnej o padłych pszczołach wraz z informacją o powołaniu przez urząd gminy stałej komisji ds. szacowania strat w pasiekach pszczelich. Przedstawiciel WIORiN wszedł w skład komisji. W toku jej prac zostały pobrane próbki padniętych pszczół i wysłane do badań laboratoryjnych.
Straty w pasiekach po oprysku pola. Kolejny dramat pszczelarzy
Natomiast w tym roku do małopolskiego Inspektoratu wpłynęło 7 zgłoszeń dot. niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin oraz 1 zgłoszenie o padłych pszczołach.
"Za niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin w 5 przypadkach inspektorzy nałożyli mandaty karne. W sprawie zgłoszenia zatrucia pszczół została powołana komisja gminna, w której uczestniczył inspektor. W trakcie postepowania wyjaśniającego przeprowadzono 19 kontroli i lustracji w gospodarstwach zlokalizowanych w najbliższej odległości od pasieki, w której doszło do zatrucia. W wyniku przeprowadzonych działań nie stwierdzono nieprawidłowości dot. stosowania środków ochrony roślin w tych gospodarstwach" - przekazuje WIORiN.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś