PSOR rusza z nową kampanią edukacyjna - "W ochronie koniecznej"
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat stosowania środków ochrony roślin w produkcji żywności.
Wokół środków ochrony roślin narosło wiele mitów i fałszywych przekonań, które PSOR będzie obalać, przedstawiając rzetelną, popartą badaniami naukowymi wiedzę:
- czy możliwa jest produkcja żywności bez chemii?
- czy środki ochrony roślin są bezpieczne dla ludzi i środowiska?
- czy lepiej kupować owoce i warzywa na bazarze czy w supermarkecie?
Środki ochrony roślin pod nadzorem Służby Celnej
Służyć ma temu ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem "W ochronie koniecznej". Podczas akcji społeczeństwo informowane będzie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosowane są środki ochrony roślin.
Prowadzone działania mają uświadamiać konsumentom owoców i warzyw oraz produktów pochodzenia roślinnego, że środki ochrony roślin są nieodzowne w pracy rolnika, a produkcja rolna z ich wykluczeniem jest niewystarczająca, aby zapewnić żywność dobrej jakości w przystępnych cenach.
- Środki ochrony roślin to substancje używane w rolnictwie konwencjonalnym i ekologicznym. Rolnicy korzystają z nich, gdy plony potrzebują ochrony, to swoiste leki dla roślin. Lekarstwa są bezpieczne dla ludzi, o ile przyjmujemy je w odpowiednich sytuacjach i dawkach. Tak samo środki ochrony roślin nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt, jeśli są stosowane zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej - przekonuje Marcin Mucha, dyrektor PSOR.
- Będziemy zatem obalać mity i półprawdy, przedstawiając rzetelną, popartą badaniami naukowymi wiedzę. Liczymy, że Polacy pokochają polskie owoce i warzywa, zaufają rolnikom i będą często sięgać po ich produkty - dodaje.