Polacy świadomie i rozważnie stosują środki ochrony roślin
Polacy zdają sobie sprawę, że dzięki środkom ochrony roślin żywność jest bezpieczna, tania i pożywna. Zapewnia to wzrost gospodarczy oraz odpowiednią ochronę środowiska.
Środki ochrony roślin stosuje się od ponad 5.000 lat, ale dziś ich użycie podlega ścisłym przepisom zabezpieczającym zdrowie i życia człowieka oraz środowisko przed szkodliwym działaniem różnych substancji. Współcześnie stosowane środki działają ponadto bardziej wybiórczo, niszcząc tylko te gatunki, które zagrażają uprawom.
Zwycięzcy konkursu PSOR uczestniczyli w warsztatach naukowych
Dzięki właściwemu zrozumieniu cykli biologicznych zwalczanych organizmów i precyzyjnym metodom ochrony można stosować mniej szkodliwe środki i podawać je w mniejszych ilościach. W Unii Europejskiej podlegają one najostrzejszym regulacjom prawnym ze wszystkich środków chemicznych. Ich wprowadzenie na rynek trwa średnio 10 lat i kosztuje ponad 200 mln euro.
Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) zrzeszające producentów środków ochrony roślin przeprowadziło wśród obywateli Wspólnoty badania dotyczące poziomu świadomości, czym są te środki i jakie korzyści płyną z ich stosowania.
Okazało się, że 60 proc. Polaków wie, że możliwość spożywania zdrowych i wysokiej jakości odżywczej owoców i warzyw przez cały rok zawdzięcza stosowaniu właśnie różnych metod ochrony roślin. Jesteśmy również świadomi, że regularne jedzenie owoców i warzyw zapewnia nam zbilansowane odżywanie.
Systemu Zbiórki Opakowań PSOR ma już 12 lat
- Podniesienie plonów, możliwe dzięki ochronie roślin, bezpośrednio wpływa na wydajność upraw, a dzięki temu na cenę produktów. Dzięki środkom ochrony roślin świeże warzywa i owoce stały się w Europie dostępne dla każdego. To z kolei jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zwiększenie przeciętnej długości życia - mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Ponad 55 proc. Polaków ma świadomość, że bez środków ochrony roślin więcej niż połowa światowych plonów byłaby tracona. Ich stosowanie pozwala rolnikom na podwajanie zbiorów z danej powierzchni, więc nie ma konieczności powiększania areału pól uprawnych i zachowane jest naturalne środowisko.
Rolnicy korzystając ze środków ochrony roślin zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi zwalczają choroby i szkodniki roślin, dzięki temu dostarczają bezpieczne i pożywne owoce i warzywa.
Niestety, wśród Polaków nadal istnieje niewielka świadomość (tylko 4 proc.), że produkcja żywności powinna wzrosnąć. A z badań ECPA wynika, że z powodu wzrostu liczby ludności, światową produkcję należy zwiększyć o połowę do 2050 r.