Podróbki środków ochrony roślin na rynku. Bądź czujny!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Paulina Mazur| redakcja@agropolska.pl
29-08-2015,15:00 Aktualizacja: 29-08-2015,16:25
A A A

Służba Celna i Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzegają przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Najwięcej podróbek pochodzi zza wschodniej granicy. Policjanci z Lublina zatrzymali na przykład mieszkańca Ukrainy handlującego podrabianymi środkami ochrony roślin przez internet. Takich przypadków jest coraz więcej.

Używanie "fałszywych" preparatów ochrony roślin może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia użytkowników i konsumentów. Podróbki mogą też negatywnie wpływać na środowisko naturalne oraz plony.

Środki ochrony roślin – zagadnienia prawne

Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w Syngenta Polska, podczas konferencji prasowej która odbyła się 4 lutego br, omówiła sytuację prawną w segmencie środków ochrony roślin i dyskutowane na poziomie Unii Europejskiej...

Czym należy się więc kierować podczas zakupu środków ochrony roślin? Należy nabywać preparaty wyłącznie w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Każdy produkt powinien zawierać etykietę w języku polskim z informacjami o danym środku, która powinna być trwale przymocowana.

Oryginalne są tylko te preparaty, które zawierają na opakowaniu: datę produkcji, numer partii, nazwę substancji czynnej, pełną nazwę środka ochrony roślin wraz z formą preparatu i numerem zezwolenia na wprowadzenie do obrotu oraz nazwą posiadacza zezwolenia.

Bardzo ryzykowne są zakupy przez internet. Unikajmy też nabywania preparatów od przypadkowych handlowców. Nie dajmy się ponadto skusić atrakcyjnymi cenami. Jeśli już jednak kupimy podrobiony produkt, to powinniśmy zgłosić się na policję, powiadomić o tym Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz właściwego producenta.

Poleć
Udostępnij