Komiks o bakterii
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, który był obchodzony 12 maja, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował na swojej stronie internetowej komiks zatytułowany “Fastidious X, the fearsome killer" ("Fastidious X, przerażający zabójca”).
Ma on zapoznać czytelników z niebezpiecznym patogenem roślin Xylella fastidiosa. Jest to bakteria z rodzaju Xylella, która jest przenoszona na rośliny wyłącznie przez owady należące do rzędu Hemiptera, będące wektorami dla tej bakterii. Xylella fastidiosa podlega obowiązkowemu zwalczaniu, ponieważ powoduje poważne szkody dla rolnictwa i środowiska naturalnego.
To sprawdzają inspektorzy podczas kontroli zabiegów ochrony roślin
Komiks stanowi nowe narzędzie EFSA do komunikowania o ryzyku. Ma on na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie Xylella fastidiosa stwarza dla zdrowia roślin.
Komiks jest dostępny w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, słoweńskim, chorwackim i greckim (od Redakcji - szkoda, że nie ma go w języku polskim).
Więcej informacji o komiksie oraz na temat Xylella fastidiosa można znaleźć na stronach internetowych:
https://www.efsa.europa.eu/en/infographics/who-fastidious-x-fearsome-killer
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/190515-0
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5665
oraz stronie internetowej GIS w zakładce EFSA (do której śledzenia PPK EFSA zachęca).
Xylella fastidiosa to jedna z najniebezpieczniejszych bakterii roślinnych na świecie. Powoduje szeroką gamę chorób, które mają ogromny wpływ ekonomiczny na rolnictwo, ogrodnictwo i środowisko.
Ochrona insektycydowa upraw a Zielony Ład
Cztery najczęściej zgłaszane podgatunki to fastidiosa, pauca, multiplex i sandyi. Bakteria żyje w tkance ksylemu roślinnego i jest powszechnie przenoszona przez wektory owadzie żywiące się ksylemem roślinnym.
X. fastidiosa została po raz pierwszy wykryta w Europie w 2013 r., gdy wybuchła epidemia w Apulii w południowych Włoszech. Od tego czasu odnotowano go we Francji (Korsyka i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Hiszpanii (Baleary, Walencja, Madryt), środkowych Włoszech (Toskania) i Portugalii (Porto). Unijne środki kontroli w sytuacjach nadzwyczajnych obowiązują na wszystkich obszarach występowania ogniska.
Źródło: Polski Punkt Koordynacyjny EFSA (PPK EFSA).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz