Inspektorzy zbierają próbki. Sprawdzą je na pestycydy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2020,8:40 Aktualizacja: 19-10-2020,8:43
A A A

Prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin to jedna z podstaw bezpieczeństwa konsumentów. Dlatego PIORiN prowadzi pobór próbek płodów rolnych do badań określających w nich poziom pozostałości pestycydów.

Próbki owoców, warzyw i roślin rolniczych z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy trafiają do badań w laboratoriach Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

glifosat, jan białkowski, środki ochrony roślin, Europejska Agencja Chemiczna

Glifosat pod lupą. Będą dodatkowe kontrole

Posłowie zapytali dlaczego ministerstwo nie wprowadziło zakazu stosowania w produkcji rolnej glifosatu i środków chwastobójczych zawierających te substancję oraz kiedy to nastąpi? Resort rolnictwa właśnie odpowiedział. Przede...

W sumie pod lupę trafia ponad 50 gatunków roślin uprawnych.

"Obecnie WIORiN w Bydgoszczy przystąpił do poboru następnej transzy próbek wybranych gatunków roślin. Badania pozostałości pestycydów w tychże płodach mają na celu zapewnić przede wszystkich bezpieczeństwo konsumentom. Brak pozostałości środków ochrony roślin lub akceptowalny ich poziom poniżej NDP świadczy o właściwym stosowaniu pestycydów przez producenta, z zachowaniem dawek, okresów karencji, zgodnie z instrukcją" - podkreśla Inspektorat.

Jak zaznacza, tylko odpowiednie stosowanie pestycydów polegające na wykorzystaniu wyłącznie środków dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz ścisłe przestrzeganie zapisów dotyczących zaleceń, nakazów i ograniczeń zawartych na etykiecie, daje gwarancję uzyskania bezpiecznych płodów rolnych.

"Zdrowe i bezpieczne płody rolne to także gwarancja wyższej ceny, jak również pozytywny wizerunek zdrowej i bezpiecznej polskiej żywności" - zauważają inspektorzy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij