Dimetoat na ostatniej prostej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
28-05-2020,14:35 Aktualizacja: 28-05-2020,14:58
A A A
Jeszcze tylko do soboty (30 maja) w sprzedaży mogą znajdować się preparaty zawierające dimetoat. Natomiast ich stosowanie dozwolone jest do końca czerwca. 
 
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji 2019/1090 z 26 czerwca 2019 r., substancja ta nie uzyskała odnowienia zatwierdzenia. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do wycofania (do 31 grudnia 2019 r.) zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin w skład których wchodzi dimetoat. Ustanowiono także terminy sprzedaży i stosowania zawierających ją preparatów. 
 
wycofywane substancje aktywne, ochrona roślin, chloropiryfos, metiokarb, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat

Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia.    Chloropiryfos i...
Środki wprowadzone do obrotu do 31 grudnia ub.r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 30 maja br. Natomiast ich stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie możliwe jest do 30 czerwca. 
 
Dimetoat to substancja czynna stosowana jako insektycyd i akarycyd, która należy do grupy fosforoorganicznych. Wykorzystywana jest do ochrony zbóż, roślin warzywnych oraz ozdobnych. A na świecie również w uprawie: bawełny, kawy, herbaty, oliwek, ziemniaka czy tytoniu. 
 
Środki na bazie dimetoatu polecane są do zwalczania mszyc i skrzypionki w uprawie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego, a także mszyc w buraku cukrowym i na kapuście głowiastej białej. 
 
Substancja ta znajduje też zastosowanie w budynkach gospodarczych do zwalczania much domowych i gzów. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij