Czego dotyczy Integrowana Produkcja roślin?
Integrowana Produkcja (IP) jest to produkcja wysokiej jakości owoców, warzyw i innych płodów rolnych, dająca pierwszeństwo bezpiecznym metodom niechemicznym, minimalizująca niepożądane efekty uboczne stosowanych agrochemikaliów ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zdrowia ludzi.
W celu uzyskania wysokich i wysokiej jakości plonów, w IP dopuszczalne jest stosowanie selektywnych lub wybranych częściowo selektywnych środków ochrony roślin. Niezwykle ważne jest również, aby chemiczne zwalczanie szkodników stosować tylko wówczas, gdy ich liczebność przekracza przyjęty próg szkodliwości. Aby to jednak stwierdzić, konieczne jest systematyczne prowadzenie lustracji pod kątem występowania szkodników, chorób i chwastów - jest to podstawowy element racjonalnej ochrony roślin.
Adiuwanty powinny być rejestrowane
Płody rolne pochodzące z Integrowanej Produkcji są systematycznie kontrolowane na obecność substancji szkodliwych, głównie pozostałości środków ochrony, azotanów oraz metali ciężkich.
Ważnym elementem IP jest możliwość identyfikacji miejsca pochodzenia certyfikowanego produktu, gdyż każdy z producentów już w trakcie zgłoszenia się do systemu IP otrzymuje niepowtarzalny numer wpisu do rejestru.
Aby uzyskać certyfikat IP należy:
- zgłosić zamiar prowadzenia upraw w systemie IP do PIORiN w terminie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem wegetacji lub prowadzenia tych upraw - na podstawie pierwszego zgłoszenia przyznawany jest indywidualny numer w ewidencji producentów stosujących zasady IP,
- ukończyć szkolenie w zakresie IP,
- prowadzić produkcję roślin w oparciu o metodyki IP zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
- dokumentować działania związane z produkcją roślin w notatniku integrowanej produkcji,
- złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o wydanie certyfikatu IP do końca grudnia danego roku wraz z zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie IP.
Jak będzie wyglądała ochrona roślin uprawnych za 10 lat?
Metodyki integrowanej produkcji zawierają m.in. takie elementy jak: planowanie i zakładanie uprawy z uwzględnieniem doboru odmian, nawożenie z uwzględnieniem analiz gleby, stosowanie racjonalnych sposobów regulowania zachwaszczenia, pielęgnacja upraw, ochrona przed chorobami i szkodnikami z uwzględnieniem metod niechemicznych oraz zasady chemiczno-sanitarne.
Produkcja roślin w ramach systemu IP podlega kontroli PIORiN. W ramach kontroli wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa może żądać okazania zaświadczenia o nieprzekroczeniu w roślinach i produktach roślinnych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych.
Certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin wydaje się na okres niezbędny do zbycia roślin, jednak nie dłużej niż na okres 12 miesięcy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz