Bruksela chce ograniczyć wykorzystanie pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2020,15:00 Aktualizacja: 10-02-2020,15:10
A A A

Komisja Europejska zapowiedziała, że w ciągu kilku tygodni wyjdzie z propozycjami, których celem będzie obniżenie wykorzystywania chemicznych środków ochrony roślin przez unijnych rolników.

- W marcu przedstawimy strategię "Od pola do stołu". To będzie jedna z kwestii, która będzie szczegółowo opracowana w dokumencie. Jesteśmy przekonani, że musimy obniżyć liczbę i ilość pestycydów wykorzystywanych w środowisku - zapowiada Vivian Loonela, rzeczniczka KE.

Europejski Trybunał Obrachunkowy, pestycydy, uprawa

Działania UE w zakresie pestycydów przyniosły niewielkie postępy

Unia Europejska jest praktycznie "niewidoma" jeśli chodzi o użycie i ryzyka, związane ze stosowaniem pestycydów - wynika z opublikowanego w środę raportu unijnych kontrolerów, dotyczącego wykorzystywania środków...

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) przedstawił raport, który wskazuje na luki w unijnym podejściu do pestycydów. Wynika z niego, że Bruksela nie ma odpowiednich danych, jeśli chodzi o użycie i zagrożenia związane ze stosowaniem tych środków w skali UE, dlatego trudno jest oszacować skalę problemu i, co za tym idzie, ustanowić jakiekolwiek cele na przyszłość.

- Zbieramy informacje. Oczywiście widzieliśmy cenny wkład Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Teraz przyglądamy się, co (ws. pestycydów - PAP) robią państwa członkowskie i inne zainteresowane strony. Analizujemy, jakie dokładne działania powinniśmy przyjąć, czy potrzebujemy zmian w prawie, czy nie - podkreśliła rzeczniczka.

Pestycydy stosowane są, by chronić uprawy przed szkodliwymi organizmami, agrofagami (np. chwastami) i chorobami. Środki, do których zalicza się insektycydy, fungicydy i herbicydy, mogą jednak mieć niekorzystny wpływ na środowisko i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Od 1991 r. w UE obowiązują wspólne przepisy dotyczące udzielania zezwoleń na środki ochrony roślin i ich stosowanie. W 2009 r. przyjęto dyrektywę w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Część państw wprowadziła jednak przepisy z opóźnieniem, a inne nie ustaliły kryteriów i zachęt dla rolników, by stosowali metody niechemiczne.

ETO zasugerował, by przestrzeganie zasady integrowanej ochrony roślin (czyli unikania pestycydów) było warunkiem otrzymywania dopłat unijnych.
 

Poleć
Udostępnij