Beta-cyflutryna dostała czerwoną kartkę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
07-07-2020,17:05 Aktualizacja: 07-07-2020,18:19
A A A
29 czerwca ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/892 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej  beta-cyflutryna.
 
W trakcie procedury o odnowienie zezwolenia dla tej substancji, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przedstawił komisji niepochlebne wnioski na jej temat. Stwierdził istnienie "niedopuszczalnego ryzyka" dla osób mających styczność z nasionami buraka cukrowego zaprawionych beta-cyflutryną. 
 
wycofywane substancje aktywne, ochrona roślin, chloropiryfos, metiokarb, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat

Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia.    Chloropiryfos i...
W przypadku zastosowań tej substancji w ziemniakach i pszenicy, urząd wskazał na wysokie ryzyko dla stawonogów niebędących przedmiotem zwalczania, a także dla organizmów wodnych. Co więcej, w przypadku stosowania na pomidorach w szklarniach (stałych i tymczasowych), stwierdził istnienie niedopuszczalnego ryzyka dla operatorów i pracowników, a w przypadku stosowania na pomidorach w szklarniach tymczasowych, także dla stawonogów niebędących przedmiotem zwalczania. Poza tym - jak wskazuje urząd - na podstawie dostępnych danych nie można było sfinalizować oceny ryzyka dla konsumentów.
 
Komisja zwróciła się do podmiotów wnioskujących o odnowienie zatwierdzenia z prośbą o przedstawienie uwag do wniosków urzędu. Oczywiście zostały one przygotowane, ale niewiele zmieniły, ponieważ – jak czytamy w rozporządzeniu - „nie udało się wyeliminować obaw związanych z przedmiotową substancją czynną”. 
 
Zatwierdzenie dla beta-cyflutryny wygasa 31 października tego roku. Państwa członkowskie dostały jednak czas do 20 stycznia 2021 r. na wycofanie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tą substancję. Natomiast okres na zużycie zapasów upływa 20 lipca  2021 r.  
 
ochrona buraka cukrowego, substancje aktywne do wycofania, Unia Europejska wycofuje substancje aktywne, desmedifam

Coraz trudniejsza ochrona buraka cukrowego. Kolejne substancje do odstrzału

Uprawa buraka cukrowego staje się coraz trudniejsza nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także agrotechnicznych. Rośnie bowiem zagrożenie ze strony agrofagów, a Unia Europejska wycofuje lub przymierza się do wycofania kolejnych...
Beta-cyflutryna to substancja czynna stosowana jako insektycyd w uprawach roślin rolniczych i warzywnych, należąca do grupy pyretroidów. 
 
Aktualnie (rejestr ministerstwa rolnictwa z 7 lipca), w Polsce można ją znaleźć tylko w czterech preparatach jednoskładnikowych: Bulldock 025 EC, Pitbul 025 EC, Alfazot 025 EC i Tekapo 025 EC. Beta-cyflutryna ma zastosowanie m.in. w uprawie buraka cukrowego, lnu, bobiku, peluszki, grochu zwyczajnego, pszenicy ozimej, rzepaku ozimego i ziemniaka. 
 
Zwalcza pchełkę burakową, chowacze (brukwiaczka, czterozębnego, podobnika), pryszczarka kapustnika, stonkę ziemniaczaną, mszycę zbożową, skrzypionki, a także mszycę grochową, wciornastki, oprzędziki, zmienniki, pachówkę strąkóweczkę, mszycę trzmielinowo-burakową w bobiku oraz strąkowca bobowego. 
 
Najszerszą etykietę pod względem gatunków roślin uprawnych, jak i szkodników, mają preparaty Bulldock 025 EC oraz Tekapo 025 EC. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij