Rolnicy czekają na zmiany w terminach nawożenia. Co z aktualizacją programu?
Już w zeszłym roku ruszyły prace nad przeglądem i aktualizacją tzw. Programu azotanowego. Rolnicy oczekują ważnych dla nich zmian. Póki co efektów jednak nie widać. Jak zapewnia resort, prace nadal trwają.
Rolnicy i ich zrzeszenia w wielu wnioskach i wystąpieniach podkreślają konieczność zmian w zakresie terminów stosowania nawozów. Najlepiej byłoby ich zdaniem, by je maksymalnie uelastycznić i uzależnić od pogody. Najważniejsza zasada mogłaby dotyczyć tego, by po prostu nie można było stosować nawozów na zamarzniętą ziemię. Obecne sztywne terminy czasem nijak mają się do zmieniających się z roku na rok warunków pogodowych (a tym samym okresu wegetacji) i uniemożliwiają wspieranie roślin nawozami, gdy te tego najbardziej potrzebują. Za każdym niemal razem w odpowiedzi na te argumenty rolniczego środowiska resortowi urzędnicy odpowiadali, że będą one brane pod uwagę przy aktualizacji Programu azotanowego.
Nawozy można stosować na polach do 30 listopada. Grupa Azoty wznawia produkcję
O tym, że od lipca 2018 roku wszystkich rolników na terenie Polski obowiązuje ów "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", mowa była podczas dyskusji o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2020–2021 na wrześniowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
- W 2020 roku program azotanowy został zaktualizowany i przyjęty rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 lutego 2020 roku. Wyniki monitoringu stężeń azotanów dają podstawę, żeby wnioskować, że optymalizacja praktyk rolniczych pozwoliła na częściowe uniezależnienie wzrostu wartości produkcji rolniczej od oddziaływań na środowisko wodne, a wprowadzona w 2017 roku zmiana podejścia do wdrażania dyrektywy azotanowej zaczęła przynosić pierwsze korzystne efekty - mówiła Aleksandra Seliga-Piórkowska, naczelnik wydziału w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury.
Potwierdziła ponadto, iż w 2021 roku rozpoczęto prace przygotowawcze do realizacji zadania pod nazwą "Przegląd i projekt aktualizacji programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu". Co zatem dzieje się z tym tematem w tej chwili?
- Obecnie trwają prace nad tym zadaniem – skwitowała Seliga-Piórkowska.
Mówiła też o kontrolach dotyczących ochrony stanu wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Otóż w 2020 roku skontrolowano w tym zakresie 1417 podmiotów prowadzących produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność, w ramach której są przechowywane nawozy naturalne lub są stosowane nawozy. Stwierdzono 387 przypadków naruszeń prawa. W 2021 roku skontrolowano natomiast 1426 podmiotów i stwierdzono 400 przypadków naruszeń.
Żeby nie dopuszczać się takich naruszeń, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach. Zasady stosowania nawozów naturalnych jesienią, wynikające ze wspomnianego Programu, przypomniało właśnie ministerstwo rolnictwo (tutaj).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz