MRiRW: w tym roku nie będzie zmiany terminu wysiewu nawozów azotowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2022,14:55 Aktualizacja: 17-02-2022,14:32
A A A

Ministerstwo rolnictwa nie przewiduje w tym roku zmiany terminu wysiewów nawozów azotowych. Nawozy będzie można stosować zgodnie z unijnymi zaleceniami od 1 marca.

Rolnicy w różnych częściach Polski domagają się od resortu wydania zgody na wcześniejsze stosowanie nawozów azotowych. Ze względu na dodatnie temperatury, w cieplejszych regionach kraju, ruszyła już wegetacja rzepaku.

stosowanie nawozów azotowych, nawozenie azotem, KRIR, Wiktor Szmulewicz, Jacek Roesler

Rolnicy domagają się wcześniejszego stosowania nawozów azotowych

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, szefa ministra rolnictwa, by z powodu warunków pogodowych i licznymi wnioskami rolników, wprowadzić możliwość stosowania nawozów...

Wniosek w tej sprawie do ministra wystosowała m.in. Dolnośląska Izba Rolnicza oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Samorząd argumentował, że "odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin, co w wyniku obecnej sytuacji na rynku nawozów ma kluczowe znaczenie dla rolników, ponieważ nie mogą oni sobie pozwolić na jakiekolwiek straty i niewykorzystanie tak ważnego makroskładnika".

MRiRW wyjaśniło, że na bieżąco analizuje prognozy pogody na najbliższy okres, tak aby mogło wdrożyć odpowiednie działania. Informacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że średnia temperatura powietrza w okresie zimowym 2021/2022 r. w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jak wynika z analiz IMGW, w lutym temperatura utrzyma się w rocznej normie. Nie będzie zimniej niż -4°C, a średnio w całym kraju temperatura będzie oscylować ok. 0°C. Prognozy nie wskazują w lutym wartości temperatur powyżej normy. "Dlatego też terminy, (...) dotyczące stosowania nawozów zawierających w składzie azot, w obecnej chwili pozostają bez zmian" - wyjaśnił MRiRW.

Niezależnie od powyższego, na wnioski resortu, minister do spraw gospodarki wodnej (Ministerstwo Infrastruktury), które koordynuje sprawy związane z przeglądem programu azotanowego, zaplanował przeprowadzenie analizy zmian klimatu i jego wpływ na rolnictwo w latach 2000-2020, wraz z prognozą do roku 2030.

"Na tej podstawie zostanie opracowana propozycja adaptacji działań zawartych w programie azotanowym do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wprowadzenia w Polsce elastycznego terminu wiosennego stosowania nawozów" - poinformował resort rolnictwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij