KRIR domaga się pilnej interwencji na rynku nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2022,12:20 Aktualizacja: 28-10-2022,8:47
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z wnioskiem o szybkie wypracowanie mechanizmów interwencji na rynku nawozów w tym i w przyszłym roku oraz wykrycia ewentualnych zmów cenowych odnośnie nawozów azotowych, potasowych i wieloskładnikowych.

W opinii Izb takie mechanizmy są potrzebne, by zapobiec przestojom w produkcji nawozów spowodowanym ceną surowców do produkcji, jakie miały miejsce w sierpniu. Przestoje oprócz braku nawozów powodują również braki w zaopatrzeniu w produkty uboczne, takie jak dwutlenek węgla czy suchy lód, które są niezbędne dla zakładów mięsnych.

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, Henryk Kowalczyk, zakłady nawozowe, ceny gazu

Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów. Co chce zrobić?

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapewnia, że rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów produkowanych przez zakłady nawozowe. Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że będzie to polegało na pokrywaniu strat zakładom nawozowym, aby...

Wskazano, że niedobór tych produktów może przełożyć się na wzrost cen żywności, a ich brak w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrzymania produkcji żywności.

Zdaniem Izb należy również zmienić zasady dopłat do nawozów mineralnych. Pomocą powinny być objęte gospodarstwa o powierzchni do 300 ha, a wysokość wsparcia ma wyrównywać ceny nawozów z roku bazowego 2021.

"Obecna sytuacja na rynku nawozów jest tragiczna, ceny są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. Sytuacja w okresie długofalowym z pewnością wpłynie negatywnie na cenę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ze względu na ograniczanie nawożenia przez wielu rolników aż do całkowitej rezygnacji z nawożenia" - argumentuje KRiR.

Według Izb obecne braki oraz wysokie ceny potasu i nawozów wieloskładnikowych odbiją się na przyszłorocznych plonach rzepaku. "Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany do przyszłej wiosny, to żniw rzepakowych po prostu nie będzie" - przestrzega KRiR.

Samorząd rolniczy zauważa ponadto, że 31 maja upłynął termin składania wniosków o dopłaty do zakupu nawozów mineralnych. "Już prawie 5 miesięcy trwa proces oceny wniosków i wypłaty środków obiecanych rolnikom a nadal są rolnicy, którzy nie otrzymali refundacji" - zaznaczają Izby.

Rząd przeznaczył na dopłaty do nawozów 3,9 mld zł. Minister Kowalczyk zapowiedział na środowej konferencji prasowej, że rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów poprzez dopłaty do produkcji nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij