KGS dystrybutorem nawozów sztucznych. Rolnicy na tym zyskają?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2022,8:05 Aktualizacja: 16-11-2022,8:07
A A A

Krajowa Grupa Spożywcza została oficjalnym dystrybutorem nawozów Grupy Azoty S.A. i Anwil S.A. Chce zwiększyć sprzedaż nawozów, oferując rolnikom atrakcyjne ceny - poinformowała spółka.

"Już od połowy br. rolnicy mogą kupować nawozy bezpośrednio w KGS. W ostatnich tygodniach dzięki przeprowadzonym negocjacjom Grupa zwiększyła swoje wolumeny. Zamówienia na nawozy można składać przez cały czas, aż do wyczerpania ilości kontraktowych" - czytamy w komunikacie KGS.

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, rynek nawozów, zakłady nawozowe, ceny nawozów

Minister przyznaje, że problem wysokich cen nawozów nie został rozwiązany

Czynimy starania, żeby ewentualnie wprowadzić dopłaty do strat poniesionych przez zakłady nawozowe i żeby można było nawozami handlować w cenie 3-4 tys. zł za tonę - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas spotkania z rolnikami w...

Należy zaznaczyć, że rolnicy, którzy chcą zaopatrzyć się w nawozy nie muszą współpracować z Krajową Grupą Spożywczą. Natomiast plantatorzy, którzy współpracują z nią poza płatnością gotówkową mają dodatkową możliwość zakupu nawozów na kompensatę w rozliczeniu za dostarczony surowiec.

Aby uzyskać informację o bieżących cenach nawozów, należy skontaktować się z przedstawicielem któregoś z dziewięciu punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych w sześciu województwach. Krajowa Grupa Spożywcza w najbliższym czasie planuje ponadto zwiększyć liczbę punktów sprzedaży. Obecnie znajdują się w miejscowościach: Dobrzelin, Kluczewo, Stargard, Kruszwica, Werbkowice, Brześć Kujawski, Malbork, Nakło nad Notecią, Płock, Siennica Nadolna.

"Zamówienia realizowane zarówno z Grupą Azoty, jak i Anwil są wyłącznie 'całosamochodowe'. W sytuacji, w której rolnik planuje zakupić mniejszą ilość nawozu, powinien zadzwonić lub udać się do najbliższego Punktu Sprzedaży Detalicznej Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w celu uzyskania szczegółowej informacji o dostępności danego nawozu" - zaznaczono w komunikacie.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia jest budowanie silnego podmiotu spożywczego. Grupa posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym. Powstanie holdingu ma wzmocnić pozycję rolnika oraz ochronić go przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych kontrahentów, w tym dystrybutorów. W KGS pracuje 5 tys. osób. Jej przychód to ponad 3,5 mld zł.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij