Grupa Azoty zapewnia. Dostawy nawozów były większe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2022,12:20 Aktualizacja: 15-09-2022,12:38
A A A

Dostawy nawozów na krajowy rynek w czasie 7 miesięcy br. były znacząco wyższe, wskutek ograniczenia eksportu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. O dostępności nawozów decyduje - obok produkcji z Grupy Azoty - również podaż konkurentów - poinformowała spółka.

W odpowiedzi na pytanie, jak duże zapasy magazynowe nawozów ma obecnie grupa oraz czy mogą pokryć zapotrzebowanie krajowe w sytuacji przedłużającego się postoju produkcji, zapewniła, że wyprodukowane nawozy są dostępne w ogólnopolskiej, autoryzowanej sieci dystrybucyjnej.

dopłaty do nawozów, Janusz Wojciechowski, Henryk Kowalczyk, wsparcie dla rolnictwa, ceny żywności

MRiRW pracuje nad kolejnymi dopłatami do nawozów

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że resort pracuje nad kolejnym wsparciem dla rolników na zakup nawozów. Polska już raz skorzystała z takiej pomocy unijnej. Wicepremier pytany o dopłaty do nawozów powiedział,...

Grupa Azoty zwróciła uwagę, że o całkowitym poziomie dostępności nawozów w danym czasie, na rynku krajowym decyduje – obok jej produkcji - również podaż od krajowych konkurentów rynkowych oraz import.

Przypomniała, że decyzja o ograniczeniu produkcji związana była z rekordowymi cenami gazu – głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. "Do 22 sierpnia Grupa Azoty utrzymywała produkcję nawozów na maksymalnych możliwych mocach, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów" - podkreśliła spółka.

Dalsze decyzje biznesowe będzie podejmowała po analizie cen wszystkich surowców i rentowności produkcji.

Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na pytania dotyczące Grupy Azoty przyznało, że "ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej".

Z kolei na pytanie o działania, jakie zamierza podjąć w związku z problemami spółki, jako jej największy akcjonariusz (33 proc.) resort zastrzegł, że "Grupa Azoty S.A. jest spółką publiczną, która podlega obowiązującym przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich istotnych zdarzeniach. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów (...)".

Grupa Azoty informowała w raporcie, że w I kwartale 2022 r. przychody ze sprzedaży w Segmencie Agro wyniosły 4 216 373 tys. zł i stanowiły 61,8 proc. całkowitych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij