Azot pogłównie na buraki
Od fazy czterech liści (BBCH 14) buraki cukrowe można pogłównie nawozić azotem w formie stałej. Przyjmuje się, że nawożenie azotem powinno być zakończone do połowy czerwca. Nawożenia azotowego nie można bowiem stosować za późno, bo stymuluje ono wzrost liści kosztem korzeni, pogarsza jakość technologiczną surowca oraz zmniejsza plon cukru.
Część rolników popełnia błąd, bo uznaje liścienie, które pojawiają się jako pierwsze podczas kiełkowania, za pierwsze dwa liście. Tymczasem pod uwagę trzeba brać liście właściwe.
Dawka azotu stosowana pogłównie wynosi 30-50 kg N/ha. Trzeba pamiętać, aby na plantacjach, na których obsada roślin jest znacznie zmniejszona w stosunku do optymalnej (8-10 szt./m2) stosować mniejsze z zalecanych dawek azotu. Chodzi o to, aby na jedną roślinę nie przypadło zbyt dużo tego składnika, ponieważ może on szkodliwie oddziaływać na wzrost buraków, pogarszać jakość technologiczną korzeni, a nawet zmniejszać plon cukru.
Pogłównie stosuje się nawozy stałe zawierające azot w formie azotanowej (N-NO3) i amonowej (N-NH4), np. w saletrze amonowej. Przy założeniu, że rolnik zamierza zastosować 40 kg N/ha należy rozsiać 118 kg saletry amonowej zawierającej 34 proc. azotu (40 x 100/34). Bardzo ważne jest, aby nawozy rozsiewać na suche rośliny, tak, aby uniknąć ich poparzenia.
Można także stosować nawozy płynne RSM, które są najtańszym źródłem azotu mineralnego. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to nawozy do dokarmiania dolistnego, tylko do stosowania techniką oprysku grubokroplistego lub rozlewu. Zaleca się używać ich na zdrowe i suche rośliny. Nie wolno stosować RSM tuż po deszczu oraz podczas upałów. Producent nawozów zaleca, aby w uprawie buraków cukrowych stosować je maksymalnie do stadium siedmiu liści (BBCH 17).