Wybiorą najlepsze rośliny do uprawy
Wojewódzkie zespoły Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego rozpoczynają prace w nowej kadencji. Dzięki ich wysiłkom ma być wiadomo, jakie odmiany roślin najlepiej nadają się do uprawy w poszczególnych regionach Polski.
– Małopolscy rolnicy naprawdę potrafią korzystać z wiedzy, jaką im państwo dostarczają i muszę z dumą przyznać, wypadają często lepiej niż producenci z innych krajów, o czym się przekonuję na większości misji gospodarczych – mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak do członków tamtejszego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Życzył im owocnej pracy w nowej kadencji, która potrwa do 2018 r.
Polecane odmiany rzepaku jarego
Jak przypomina biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego, koordynatorem programu Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe jest w tym regionie Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Węgrzcach.
Pracę w nowej kadencji zainaugurował też śląski zespół wojewódzki PDO. W jego skład wchodzi 35 ekspertów specjalizujących się w hodowli oraz przetwarzaniu roślin. Nominacje na lata 2015-2018 wręczyli im ostatnio wicemarszałek województwa Gabriel Lenartowicz, Dyrektor COBORU w Słupi Wielkiej prof. Edward Gacek i prezes Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz.
Krowa na wypasie poleca kukurydzę firmy Syngenta
Podczas spotkania wybrano prezydium zespołu PDO. Przewodniczącym został Norbert Styrc, a jego zastępcami - Roman Włodarz, Janusz Wita (radny sejmiku, przewodniczący komisji rolnictwa i terenów wiejskich) oraz Robert Karpeta (zastępca dyrektora wydziału terenów wiejskich w urzędzie marszałkowskim).