W czwartek 19 września, posłowie zagłosowali za rezolucją mówiącą o tym, że rośliny uzyskane w wyniku stosowania tradycyjnych metod hodowlanych, takich jak krzyżowanie i selekcja, nie mogą podlegać opatentowaniu.
Parlament Europejski podtrzymał swój sprzeciw dla patentowania roślin otrzymywanych tradycyjnymi metodami.
W czwartek 19 września, posłowie zagłosowali za rezolucją mówiącą o tym, że rośliny uzyskane w wyniku stosowania tradycyjnych metod hodowlanych, takich jak krzyżowanie i selekcja, nie mogą podlegać opatentowaniu.
Parlament obawia się, że pozwolenie na opatentowanie naturalnych odmian roślin, skoncentruje materiał do hodowli roślin, w rękach kilku potężnych międzynarodowych koncernów. Wynikająca z tego utrata różnorodności genetycznej może z kolei zagrozić bezpieczeństwu żywności i podnieść jej ceny.
Podczas środowej konferencji w siedzibie Urzędu ogłoszono, że w 2016 r. spośród polskich szkół wyższych najwięcej wynalazków zgłosił Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Naukowcy z ZUT zgłosili w ubiegłym...
Źródłem kontrowersji są dwa przypadki, w których Europejski Urząd Patentowy (EPO) przyznał patenty. Pierwszy z nich dotyczy odmiany pomarszczonego pomidora ze zmniejszoną zawartością wody, a drugi antyrakotwórczej odmiany brokułów, które uzyskano poprzez krzyżowanie i selekcję, bez manipulacji genetycznej.
Po rezolucji Parlamentu z 2015 r. i interwencji komisji w 2016 r., te dwa przypadki rozpatrywane są w najwyższej instancji apelacyjnej EPO. Termin składania pisemnych oświadczeń upłynął 1 października.
Celem hodowli roślin jest stworzenie odmian roślin, które są nowe, bardziej odporne, wydajniejsze i lepszej jakości. Innowacje w tym obszarze są niezbędne, aby zagwarantować wystarczającą produkcję żywności po rozsądnych cenach, zwłaszcza w obliczu zmieniających się warunków środowiskowych spowodowanych zmianami klimatycznymi.
Dotychczas, hodowcy byli w stanie chronić swoje odmiany poprzez prawo do ochrony odmian roślin (PVR). Główna różnica między tym prawem a patentowaniem polega na tym, że PVR nie blokuje innym rolnikom możliwości wykorzystania chronionych odmian do dalszej hodowli i rozwijania nowych odmian.