Prof. dr hab. Piotr Stypiński Honorowym Prezydentem Europejskiej Federacji Łąkarskiej
Prof. dr hab. Piotr Stypiński, wieloletni kierownik Zakładu Łąkarstwa, a następnie Katedry Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymał dożywotni tytuł Honorowego Prezydenta Europejskiej Federacji Łąkarskiej. Do tej pory w blisko 60-letniej historii Europejskiej Federacji Łąkarskiej ten honorowy tytuł, będący dowodem uznania zasług, otrzymało zaledwie 12 wybitnych łąkarzy z 6 krajów Europy.
W dniach 26-30 czerwca 2022 roku odbyła się 29. Generalna Konferencja Europejskiej Federacji Łąkarskiej (EGF - European Grassland Federation). Federacja ta powstała w 1963 roku i zrzesza obecnie 32 kraje. Misją EGF jest wymiana i rozpowszechnianie dorobku łąkarstwa i nauk pokrewnych w Europie oraz wytyczanie nowych kierunków badań. Służą temu odbywające się systematycznie co dwa lata (od 1965 roku) konferencje generalne oraz organizowane pomiędzy nimi węższe tematycznie sympozja okazjonalne. Konferencje te oddziałują na rozwój zarówno nauki, jak i praktyki łąkarskiej w Europie.
Dobre zagospodarowanie pierwszego pokosu
Tym razem miejscem czterodniowych obrad pod hasłem "Użytki zielone w sercu zrównoważonej produkcji żywności" było Caen we Francji, a gospodarzami całego spotkania - Uniwersytet w Caen oraz INRAE (Państwowy Instytut Badawczy Rolnictwa, Żywności i Środowiska). W konferencji udział wzięło 330 naukowców z całego świata - głównie z Europy (308 osób z 21 krajów), wśród nich 5 osób z Polski.
W trakcie obrad szczególnego zaszczytu dostąpił prof. dr hab. Piotr Stypiński, wieloletni kierownik Zakładu Łąkarstwa, a następnie Katedry Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Otrzymał On dożywotni tytuł Honorowego Prezydenta Europejskiej Federacji Łąkarskiej. Do tej pory w blisko 60-letniej historii Europejskiej Federacji Łąkarskiej ten honorowy tytuł, będący dowodem uznania zasług, otrzymało zaledwie 12 wybitnych łąkarzy z 6 krajów Europy. Wśród nich był tylko jeden Polak – przebywający na emigracji w Szwajcarii i reprezentujący ten kraj – dr Jan Caputa. 29 czerwca br. jednocześnie z prof. Piotrem Stypińskim tytuł ten otrzymali: dr Alan Hopkins (Wielka Brytania) i dr Lars Nesheim (Norwegia).
Warto podkreślić, że kandydat na Honorowego Prezydenta EGF musi spełnić szereg wymagań, m.in. czynnie uczestniczyć w przynajmniej 12 generalnych konferencjach EGF, mieć znaczne osiągnięcia naukowe w ramach Federacji (np. autor lub współautor referatów plenarnych), aktywnie działać na rzecz Federacji (członkostwo w Komitecie Wykonawczym, funkcje prezydenta lub sekretarza) oraz prowadzić działalność doradczą przy organizowaniu konferencji. Ważna jest także osobowość kandydata (np. łatwość nawiązywania kontaktów, poczucie humoru), jego autorytet w nauce i praktyce łąkarskiej oraz doświadczenia międzynarodowe.
Webinarium o trwałych użytkach zielonych
Prof. dr hab. Piotr Stypiński przez 50-lat swojej pracy zawodowej prowadził szereg badań nad produkcją pasz w gospodarstwach indywidualnych, zwłaszcza położonych na glebach organicznych, biologią i użytkowaniem roślin motylkowatych, głównie koniczyny białej oraz organizacją i systemami wypasu. Jest autorem ponad 140 prac, w tym kilkudziesięciu oryginalnych prac naukowych. Jest cenionym nauczycielem akademickim. Był dwukrotnie członkiem komitetu wykonawczego EGF (1994-1996, 2009-2012). W latach 2010-2012 pełnił funkcję Prezydenta EGF, co było związane z organizacją przez Polskie Towarzystwo Łąkarskie Generalnej Konferencji EGF w Lublinie w 2012 roku.
Jesteśmy dumne z wyróżnienia Profesora i cieszymy się, że mogłyśmy uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. Życzymy Profesorowi dużo zdrowia i wielu dalszych lat aktywności w ramach Europejskiej Federacji Łąkarskiej.
Honorowi Prezydenci EGF:
- W. Davies (Wielka Brytania)
- M.L. t’Hart (Holandia)
- N.G. Andrejew (Związek Radziecki)
- V. Jarvi (Finlandia)
- J. Caputa (Szwajcaria)
- J. Frame (Wielka Brytania)
- G. Blagovieszczenski (Rosja)
- L. ‘t Mannetje (Holandia)
- R.J. Wilkins (Wielka Brytania)
- J. Noesberger (Szwajcaria)
- W. Prins (Holandia)
- G. Parente (Włochy)
- P. Stypiński (Polska)
- A. Hopkins (Wielka Brytania)
- L. Nesheim (Norwegia).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz