Wschody kukurydzy
Wydaje się, że w tym roku wygrali ci, którzy posieli kukurydzę wcześniej, około 20 kwietnia. Przymrozki trwały, gdy kiełkowała, a gdy wzeszła było ciepło i słonecznie.
Pierwsze dni maja były ciepłe i słoneczne, co dobrze wpłynęło na wschody kukurydzy. 10 i 11 maja przeszły burze i w krótkie ulewy dały łącznie 8 litrów wody na 1 m2, a od początku kwietnia łącznie spadło 40 mm deszczu. Mamy szczęście – w okolicach Włocławka w tym czasie spadło podobno 10 l wody, a 12 maja we wsi 10 km od naszego gospodarstwa spadł gęsty grad.
Siewy kukurydzy. Wzmacnianie zbóż ozimych
Ostatnie pole kukurydzy SY Multitop zasieliśmy 29 kwietnia. Na 1 ha zostało wysiane 85 tys. ziaren na głębokość 5 cm w rzędach o rozstawie 75 cm. To pole nie nawieźliśmy nawozami naturalnymi, lecz zastosowaliśmy nawożenie mineralne jeszcze przed likwidacją rzepaku ozimego, który nie przezimował. Pod kukurydzę wylaliśmy roztwór saletrzano-mocznikowy RSM 32 proc. w dawce 150 l/ha oraz wysialiśmy dodatkowo nawóz Canwil z magnezem (27 proc. N, 4 proc. MgO) w dawce 200 kg/ha oraz nawóz wieloskładnikowy NPK 6-19-29 w ilości 300 kg/ha. Następnie zlikwidowano pole rzepaku kultywatorem Horsch Terrano FX i kolejnego dnia wysiano kukurydzę siewnikiem Gaspardo.
10 maja zaobserwowałam pierwsze wschody kukurydzy. Co ciekawe, na części pola, która graniczy z parkiem wiejskim i pozostaje zacieniona do połowy dnia młody kiełek kukurydzy był kilkukrotnie mniejszy i jeszcze nie wydostał się na powierzchnię gleby.
12 maja na nasłonecznionej części pola kukurydza miała już dwa, a niektóre rośliny trzy liście, a na zacienionym pasie wzdłuż parku rośliny dopiero wschodziły.
Tak więc sytuacja na polu jest bardzo dynamiczna i należy być przygotowanym do zastosowania zabiegu herbicydowego. Planuję zastosować dwa herbicydy: Nikosh 040 SC i Korn 340 SL.
Teosinte - starszy krewniak czy groźny chwast w kukurydzy?
Nikosh 040 SC (nikosulfuron) zastosujemy w celu zwalczania chwastnicy jednostronnej oraz niektórych chwastów dwuliściennych w uprawie kukurydzy (przede wszystkim przytulii czepnej, fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej, rdestu powojowego, tobołków polnych). Herbicyd stosuje się w fazie 2-4 liści kukurydzy w dawce 1,25-1,5 l/ha. Zabieg najlepiej jest wykonać, gdy większość chwastów – ponad 50 proc. – znajduje się w fazie 2-4 liści. Co ciekawe na etykiecie środka jest zastrzeżenie, aby nie stosować na odmianę kukurydzy Koka, co akurat nas nie dotyczy.
Korn 340 SL zawiera dwie substancje aktywne o uzupełniającym się mechanizmie działania. Bromoksynil działa kontaktowo, pobierany jest głównie przez liście, a terbutylazyna pobierana jest przez liście i korzenie roślin wrażliwych i wykazuje długotrwałe działanie w glebie. Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-6 liści. Środek należy stosować w dawce 1,6-2 l/ha najlepiej w fazie 4-6 liści kukurydzy, gdy rośliny mają 15-20 cm wysokości. Chwasty wrażliwe to: rdest ptasi, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, psianka czarna, rdest plamisty, rdest powojowy, a średnio wrażliwe to chwastnica jednostronna.
Odmiany kukurydzy z Niemiec
Mam nadzieję, że taki dobór herbicydów dobrze zabezpieczy kukurydzę przed chwastami. Na polu kukurydzy widać rzepaki, które nie zostały przykryte glebą. Gdy obserwuje się ich system korzeniowy znikają wątpliwości odnośnie decyzji o likwidacji – korzeń rzepaku jest płytki, nie rozbudowany, słaby – nie byłoby z tej uprawy zadowalającego plonu.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, burak, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.