Pole pod kukurydzę warto przygotować już jesienią
Kukurydza jest coraz chętniej uprawianą rośliną w naszym kraju, jej powierzchnia z roku na rok wzrasta. Wielu rolników sięga po nasiona kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę ze względu na wysokie oraz bardzo wartościowe plony.
W gospodarstwach zajmujących się zarówno produkcją zwierzęcą, jak i roślinną rolnicy chętnie uprawiają kukurydzę stosując pod nią nawozy naturalne. Obecnie sezon na wywożenie nawozów naturalnych jest w pełni (w miejscach, gdzie jest możliwość wjechania na pole).
24 nowe odmiany kukurydzy
W niektórych przypadkach nawożenie wiosną jest koniecznością ze względu na stosowany płodozmian oraz gospodarkę nawozami. Jednak nie jest to zbyt korzystne działanie.
Wiosenne stosownie obornika oraz późniejsza orka bardzo przesusza glebę, tym samym zmniejszając jej zasobność w niezwykle cenną do wytworzenia plonu wodę. Jak wiadomo, kukurydza lubi ciepło oraz wilgoć, dlatego warto stworzyć jej jak najlepsze warunki do wzrostu.
Nawożenie jesienią jest korzystne z wielu powodów. Po pierwsze, stosując orkę przedzimową nie dochodzi do nadmiernego przesychania na wiosnę. Po drugie, działanie obornika rozkłada się w czasie, a składniki nawozowe dostarczane są nawet przez 3 lata od jego zastosowania.
Oczywiście ilość składników, jaka jest wykorzystywana przez rośliny jest największa w pierwszym roku i wynosi odpowiednio: dla azotu 30 proc., fosforu 40 proc. oraz potasu nawet 80 proc.
W przypadku stosowania obornika o średniej zawartości NPK w dawce 35 t/ha w pierwszym roku rośliny mogą skorzystać z 52,5 kg azotu (N), 42 kg fosforu (P2O5) oraz 168 kg potasu (K2O). Do wytworzenia zadowalającego plonu w zależności od zasobności gleby konieczne jest także nawożenie mineralne przedsiewne i pogłówne oraz dokarmianie dolistnie. Warto oprócz podstawowych makroelementów zainwestować w mikroelementy, które poprawią jakość oraz ilość plonu.
Siewy kukurydzy. Wzmacnianie zbóż ozimych
Zdecydowana większość siewników do kukurydzy wyposażona jest w aplikator nawozu. Warto przed siewem sprawdzić czy redlica wysiewająca nawóz ustawiona jest zgodnie z regułą: 5 na 5, czyli wysiew nawozu 5 cm głębiej oraz 5 cm dalej od nasion kukurydzy. Choć to mały szczegół, to może wpłynąć znacząco na wschody, ponieważ zbyt wysokie stężenie nawozu w pobliżu ziarna może doprowadzić do uszkodzenia młodych roślin.
Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że stosując obornik jesienią możemy nie tylko mieć spokojniejszą wiosnę (mniej prac polowych), ale także zyskać widocznie wyższy plon. Takie rozwiązanie stosowane jest drugi rok w naszym gospodarstwie położonym w powiecie monieckim.
Wiadomo, że nie zawsze jest to regułą szczególnie w tym roku, kiedy jest deszczowo. Jednak wraz ze wzrostem temperatury gleba gwałtownie będzie przesychać, szczególnie po wykonaniu zabiegów doprawiających glebę.