Kukurydzy zebrano o wiele więcej niż przed rokiem
Zbiory kukurydzy GUS wstępnie szacuje na 4,3 mln ton wobec 3,7 mln ton w 2019 r.(+14 proc.) - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Żniwa powinny się zakończyć do 20 grudnia, a do zbioru pozostało jeszcze ok. 10 proc.
Polska jest znaczącym producentem kukurydzy na rynku Unii Europejskiej. Pod względem wolumenu uzyskiwanych zbiorów, zajmujemy piąte miejsce po Francji, Węgrzech, Rumunii i Włoszech. Nasz udział w produkcji wynosi blisko 7 proc.
Plonowanie odmian wczesnych kukurydzy na ziarno 2020
- Wysokość plonów kukurydzy w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych. Jednak wprowadzanie do uprawy wydajniejszych odmian, dostosowanych do warunków klimatycznych panujących w poszczególnych regionach kraju spowodowało, że uzyskiwane średnie plony są większe niż dekadę wcześniej, co zwiększa potencjał krajowej produkcji - podkreślił Marcin Wroński, dyrektor KOWR.
Wzrost zbiorów kukurydzy w Polsce oraz w niektórych krajach unijnych nie zrównoważył dużego spadku w całej UE. Według szacunków Komisji Europejskiej w 2020 r. we Wspólnocie zbiory mogą być o 14 proc. mniejsze niż w roku 2019 i wynieść około 60 mln ton.
W pierwszym kwartale sezonu 2020/2021 eksport kukurydzy z kraju był znacznie niższy niż w ostatnich dwóch latach. W okresie lipiec–wrzesień 2020 r. sprzedano 69 tys. ton ziarna (-53 proc. r/r).
Kukurydzę sprzedawano przede wszystkim do krajów UE (97 proc. wysyłek), w tym przede wszystkim do Niemiec (59 tys. ton, 88 proc. unijnego eksportu). Odbiorcami ziarna były również: Szwecja i Dania (po 3 tys. ton, 5 proc. eksportu tego ziarna) oraz Norwegia (2 tys. ton, 3 proc.).
Szkodniki kukurydzy w 2020 roku
Zdaniem Wrońskiego, bardzo dobre zbiory kukurydzy w Polsce dają możliwości zwiększenia wywozu po zakończeniu żniw. Sytuacja będzie determinowana zwiększonym popytem na nasze ziarno ze strony importerów.
W listopadzie opóźnienie żniw, przy dużym popycie na ziarno, skutkowało przewagą wzrostowych tendencji cen na rynku. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW na przełomie listopada i grudnia kukurydzę ("suchą" do 14 proc. wilgotności) przeciętnie kupowano po 753 zł/t, nieznacznie (o 0,4 proc.) drożej niż miesiąc wcześniej, a "mokrą" po 475 zł/t, o 11 proc. drożej.
- W dalszej części sezonu 2020/2021 na wzrost cen kukurydzy w Polsce może mieć wpływ szereg czynników rynkowych, takich jak: przewidywany globalny deficyt tego ziarna, spadek zbiorów w UE, Rosji i na Ukrainie oraz popyt na ziarno na rynku krajowym - wyjaśnił Wroński.
Z szacunków Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że do zbioru pozostało jeszcze ok. 10 proc. kukurydzy. Żniwa powinny się zakończyć do 20 grudnia. Zbiory należy uznać za udane, zarówno w odniesieniu do jakości, jak i wydajności.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz