Kolekcja odmian kukurydzy w Sahryniu
W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie firma farmsaat Polska założyła w tym roku kolekcję odmian kukurydzy na ziarno.
Gospodarstwo do tej pory zajmowało się uprawą pszenicy ozimej, rzepaku ozimego oraz buraka cukrowego. Przez kilka lat prowadzono w nim także produkcję soi, ale wraz z wprowadzeniem zakazu stosowania ochrony chemicznej w uprawach zaliczanych do obszarów proekologicznych (EFA), z niej zrezygnowano.
Siew kukurydzy - zachować spokój
W gospodarstwie od kilku lat stosuje się prostą uprawę bezorkową. Regularnie bada się próbki gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie-Wesołej. Oznacza się w nich nie tylko pH gleby i jej zasobność w przyswajalne makro- i mikroskładniki, w tym bor, ale także zawartość próchnicy, a często także azotu mineralnego wczesną wiosną.
Siew przeprowadzono 29 kwietnia 2022 r. w stanowisku po pszenicy ozimej. Wysiano 9 odmian kukurydzy na ziarno o zróżnicowanej liczbie FAO:
- Farmaxus (FAO 220),
- Farmodena (FAO 220),
- Farmfire (FAO 230),
- Farmrock (FAO 250),
- Farmueller (FAO 250),
- Farmoritz (FAO 250),
- Farmpower (FAO 260),
- Farmirage (FAO 260),
- Farmurphy (FAO 260).
Na poletkach prowadzone będą przez cały okres wegetacji regularne obserwacje celem wybrania najlepszych odmian na sezon 2023.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz