100 odmian kukurydzy w jednym miejscu
8 września na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego "Kępa" w Osinach (powiat puławski) odbył się Dzień Kukurydzy, który jest uważany za jedną z najważniejszych imprez tego typu na Lubelszczyźnie.
- Nasze spotkanie organizujemy zawsze w drugi piątek września i chcielibyśmy, aby była to już pewna tradycja. Zapraszamy pracowników ODR-ów, izb rolniczych, studentów, młodzież szkół rolniczych, jak również wszystkich miłośników kukurydzy - mówił prof. Jerzy Księżak z Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Więcej kukurydzy i pszenicy z Ukrainy. Zatwierdzono koncesje na eksport
Najpierw zaproszono przybyłych gości do specjalnie przygotowanego namiotu na wykłady. Dr hab. Jerzy Kozyra z IUNG Puławy przedstawił stan realizacji projektu LCAgri "Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego - zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lata 2030 i 2050".
Prof. dr hab. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w swoim wykładzie "Dobra kiszonka z kukurydzy podstawą żywienia bydła" przypomniał, że dojrzałość jest języczkiem uwagi.
Kontrabanda w kukurydzy. 50-latek trafił do aresztu
Z kolei Łukasz Lewandowski, dyrektor handlowy Agro-Land omówił możliwości precyzyjnego wysiewu kukurydzy siewnikiem MZURI w technologii strip-till.
Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia pól doświadczalnych. - W Osinach mamy gospodarstwo, które charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną glebą z dużą ilością kamieni. Dlatego stosujemy uprawę pasową i uproszczenia - tłumaczył Sławomir Jurak, kierownik Rolniczego Zakładu Doświadczalnego "Kępa". - Uprawa kukurydzy jest tylko na potrzeby doświadczalne i zajmuje blisko 6 hektarów. Są to odmiany ziarnowe, kiszonkowe i na biogaz - dodał.
Jak minimalizować straty kiszonki z kukurydzy podczas odkrywania?
- Polski Związek Producentów Kukurydzy organizuje corocznie trzy do pięciu spotkań pod nazwą Dzień Kukurydzy - powiedział Tadeusz Michalski, prezes PZPK. - Jest to impreza, która ma pokazać osiągnięcia, jakie w kukurydzy występują, przede wszystkim odmianowe. Zapraszamy tutaj wszystkie liczące się firmy hodowlano-nasienne - podkreślił.
Michalski zachęcał rolników, aby wybierając odmiany korzystać z nowości.
- W każdym gospodarstwie powinno być przynajmniej dwie odmiany, a jeśli jest większy areał, to nawet trzy. Dopiero wtedy mamy możliwość porównania efektów - zaznaczył prezes PZPK i dodał, że mając trzy odmiany można zrobić "sztafetę odmian od stosunkowo wczesnych FAO 220, 240 i potem 270 i ich dojrzewanie będzie przypadało mniej więcej co tydzień".
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz