Jak minimalizować straty kiszonki z kukurydzy podczas odkrywania?
Ciepła zima to czynnik niekorzystny w czasie przechowywania kiszonki z kukurydzy. Na wielu pryzmach oraz w silosach z kukurydzą można zauważyć ogniska pleśni.
Rok 2016 był korzystny pod względem ilości zebranych pasz objętościowych, nie inaczej było w przypadku kukurydzy, bo niektórzy rolnicy uzyskali nawet dwukrotnie wyższy plon niż w suchym 2015 roku. Jednak niekiedy duża ilość negatywnie wpłynęła na zakiszanie tego surowca.
Kukurydza na kiszonkę – wyniki badań PDO w 2016 r.
Coraz częściej rolnicy są bardzo dobrze wyspecjalizowani w produkcji kiszonki z kukurydzy. Aby zminimalizować straty należy zacząć od samego początku, czyli zbioru. Trzeba pamiętać o zależności, że im kukurydza jest bardziej wilgotna, tym sieczka może być nieco dłuższa (łatwiejsze ugniatanie wilgotniejszej masy).
Nowoczesne sieczkarnie automatycznie dostosowują długość do wilgotności. Optymalną zawartością suchej masy podczas zbioru jest 30-35 proc.
Inne podstawowe zasady, których należy przestrzegać, oprócz zawartości suchej masy, w przygotowywaniu dobrej kiszonki to:
- dokładne ubicie cienkich warstw na pryzmie,
- stosowanie całych foli podczas przykrywania, dodatkowo można stosować też folie ochronne lub siatki,
- dokładne obsypanie pryzmy, co pozwala ograniczyć przedostawanie się powietrza w głąb po okryciu,
- odkrywanie niewielkich fragmentów pryzmy, odpowiadających bieżącemu skarmianiu.
Panujący kilka dni temu silny mróz był niekorzystny podczas odkrywania pryzm, ponieważ zmarznięta ziemia znacząco to utrudniała. Jednak mróz ma też korzystne działanie, ze względu na to, że niska temperatura konserwuje kiszonkę, przez co nie dochodzi do powtórnej fermentacji.
Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę – propozycja rolnika praktyka
Przed przyjściem zimy niektórzy rolnicy skarżyli się na pleśń. Oczywiście przyczyn takiego stanu może być wiele, ale zazwyczaj wywołane jest to przez złe ubicie masy kiszonkarskiej. Problem ten można zminimalizować poprzez zastosowanie prawidłowego systemu wybierania kiszonki przy pomocy wycinaków, które pozostawiają gładką ścianę.
Jednak nie każdy jest w posiadaniu takiego sprzętu. W takim wypadku należy starannie dokonywać wybierania kukurydzy, starając się, aby cała szerokość była zbierana oraz aby nie pozostawić luźnej masy na dłuższy okres.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie kwasu propionowego, który jest środkiem konserwującym. Takie rozwiązanie możemy stosować, kiedy występują naprawdę duże straty oraz kiedy chcemy jak najmniej stracić.
Wielu nurtuje też pytanie: nakrywać czy pozostawić odkrytą? Osobiście nie nakrywam pryzmy (jedynie w duże mrozy), ponieważ po odkryciu i tak nie zdołamy zapewnić warunków beztlenowych, a przykrywanie to tylko dodatkowe zajęcie, które nie przynosi znaczących korzyści.
Dodatkowo w celu zapewnia najwyżej jakości kiszonki można stosować środki konserwujące na bazie kwasów. Jednak kukurydza o odpowiedniej zawartości suchej masy wytwarza wystarczającą ilość kwasu do prawidłowego zakiszania.