Producenci opon dobrze sobie radzą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2016,14:50 Aktualizacja: 04-04-2016,20:24
A A A

Branża oponiarska w naszym kraju to nie tylko rynek sprzedaży. W Polsce działają fabryki największych producentów i są to jedne z najlepszych zakładów tego typu w Europie.

Właście dlatego cała branża stanowi bardzo mocną gałąź polskiego przemysłu i wciąż się rozwija.

Rozwój polskiej branży oponiarskiej świetnie pokazują liczby, szczególnie te dotyczące finansów przeznaczanych na inwestycje – tylko w 2015 roku firmy zrzeszone w Polskim Związku Przemysłu Oponiarskiego przeznaczyły na rozwój w naszym kraju prawie 319 mln zł.

opony, sprzedaż, opony rolnicze, rolnictwo, ciągnik, traktor, kombajn, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego

W Europie spada sprzedaż opon rolniczych

Chociaż europejska branża oponiarska ubiegły rok zakończyła na plusie, to już w rozbiciu na konkretne segmenty widać istotne różnice. Sprzedaż opon do samochodów osobowych wzrosła o 3 proc., a do ciężarowych o 4 proc. W przypadku opon...
Polski rynek oponiarski jest wiodącym w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z najdynamiczniej rozwijających się na całym kontynencie – podkreśla PZPO.

– Trzonem branży oponiarskiej w Europie pozostają kraje takie jak Niemcy czy Francja, jednak polski rynek wciąż rośnie w siłę. 2015 rok przyniósł polskim firmom same wzrosty – zarówno  produkcji, sprzedaży, funduszy przeznaczanych na inwestycje, jak i zatrudnienia w fabrykach. To wszystko pokazuje, że firmy chcą się rozwijać w naszym kraju, a ten z kolei, na oponiarskiej mapie Europy, jest coraz ważniejszy – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

W 2015 roku wzrosły dwie kluczowe wartości – produkcji oraz sprzedaży. Fabryki w Polsce wyprodukowały przeszło 36 milionów sztuk opon, a to o 0,2 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

– Wzrost produkcji na takim poziomie ukazuje stabilność naszej branży, a ta z kolei stwarza pewien bufor bezpieczeństwa, dzięki któremu firmy mogą się rozwijać. Jednak wpływ na nasz rynek ma także sytuacja w innych krajach, gdyż większość produkowanych w naszym kraju opon przeznaczanych jest na eksport  – opisuje dyrektor generalny PZPO.

fabryka Bridgestone w Poznaniu, Bridgestone, Krzysztof Nowaczyk

Poznańska fabryka Bridgestone wyprodukowała 100 milionów opon

Stumilionową oponę wyprodukowała w piątek fabryka Bridgestone Poznań. Zakład działa od 18 lat i codziennie wytwarza 30 tys. sztuk opon. W najbliższych latach w fabryce planowany jest wzrost produkcji do ok. 33 tys. sztuk dziennie. Obecnie w...
Bardzo ważnym wskaźnikiem rozwoju branży jest również wzrost zatrudnienia w polskich fabrykach. W 2015 roku wzrosło ono aż o 5,5 proc.

Obecnie w zakładach firm zrzeszonych w organizacji bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 10 tys. osób, wśród których wyróżnić możemy kadrę wykwalifikowanych specjalistów uważanych za jednych z najlepszych na świecie.

Warte uwagi są również wyniki sprzedażowe. W 2015 roku sprzedało się więcej opon niż w roku ubiegłym. I tak odnotowano 1 proc. wzrost w kategorii opon do samochodów osobowych oraz 3 proc. wzrost w kategorii opon ciężarowych. Wzrosty te potwierdzają stabilność rynku w naszym kraju.

– Wyniki sprzedażowe w stosunku do tych z 2014 roku poprawiły się z dwóch kluczowych powodów – po pierwsze sprzedało się więcej pojazdów, po drugie świadomość polskich kierowców odnośnie wpływu opon na bezpieczeństwo na drodze stale rośnie – wyjaśnia Piotr Sarnecki.

Branża oponiarska odpowiada za ponad 1 proc. polskiego eksportu. Opony "Made in Poland" można kupić na każdym kontynencie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
11/2024

Runner zamiast pługa

Traktory z piecem gazowym

Wynajem sprzętu rolniczego

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. I

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT