OptiPoint
Drugim systemem zawartym w układzie GPS-Control rozsiewaczy firmy Rauch jest OptiPoint, czyli precyzyjne załączanie i wyłączanie rozsiewacza przy wjeżdżaniu w ścieżkę przejazdową i przy wyjeżdżaniu z niej. Precyzyjne rozpoczynanie i kończenie rozrzucania granul to jedna z kluczowych dróg do oszczędności nie tylko samego nawozu, ale także możliwość uniknięcia niedonawożenia.
Rozsiewacze zawieszane dwutarczowe Amazone ZA-V można teraz doposażyć w komputer EasySet. Dzięki niemu wszystkie podstawowe funkcje rozsiewacza są elektrycznie regulowane i sterowane. Podczas pracy komputer EasySet pozwala...
Całość działania tego systemu jest bardzo prosta. Elektrycznie sterowana zasuwa kontrolowana przez komputer automatycznie otworzy otwór zsypowy w optymalnym punkcie przy wjeżdżaniu w ścieżkę przejazdową. Co ciekawe, komputer Quantron-P oraz terminal CCI obliczają punkt włączenia bądź wyłączenia zależnie od stosowanego nawozu. Przed nawożeniem wpisujemy rodzaj nawozu, a komputer rozsiewacza samodzielnie wybierze moment załączenia tarcz zależnie od pozycji na polu. Podczas pracy nie ingerujemy w ogóle w otwieranie i zamykanie otworów zsypowych.
OptiPoint współdziała z systemem VariSpread poprzez automatyczną regulację punktu podawania nawozu na tarcze oraz przymykaniem otworu zsypowego. Dzięki temu Axera bądź Axis wyposażony w układ GPS-Control może automatycznie dobierać szerokość rozsiewu, aż do wyłączenia jednej z tarcz, jeśli jest to konieczne.
GPS-Control
W rozsiewaczach Axera H i Axis H z układem GPS Control wszystkie regulacje są wykonywane z kabiny ciągnika. Do kontrolowania pracy rozsiewacza służy komputer pokładowy. W Axerach podstawowym komputerem jest Quantron-P. Na jego ekranie możemy wyświetlić wszystko, co dotyczy rozsiewacza. Natomiast do nawigacji po polu na podstawie jego mapy potrzebujemy dodatkowego sterownika. Firma Rauch umożliwia połączenie Quantrona-P praktycznie z każdym sterownikim wyposażonym w funkcję VRA – zmiennego dawkowania, dzięki wtyczce dla kabla RS 232. Natomiast model Axis H-EMC jest seryjnie wyposażony w system Isobus. Choć w wyposażeniu podstawowym mamy Quantron-A/-E2, który nie ma możliwości wyświetlania funkcji nawigacyjnych na polu, to tę funkcję możemy przenieść na wyświetlacz ciągnika. Jeśli nie mamy ciągnika z odpowiednim wyświetlaczem, możemy wykorzystać np. Quantron Guide lub sterowniki innych firm, jak TeeJet Matrix lub Trimble EZ-Guide (w przygotowaniu). Jeśli natomiast zdecydujemy się na opcjonalny sterownik CCI, to nie potrzebujemy żadnego innego sterownika. Terminal CCI może bowiem kontrolować i wyświetlać ustawienia rozsiewacza, ale także możemy wyświetlić panel nawigacji po polu. Jeśli nie wybierzemy żadnej z powyższych opcji, producent rozsiewaczy zapewnia, iż Axis wyposażony w Isobus może współdziałać z powodzeniem ze sterownikami do ciągników John Deere wyposażonymi w układ Section Control z systemem Spreader-Pro oraz ewentualnie ze sterownikiem Müller Elektronik Section Control. Firma Rauch proponuje również wykorzystanie funkcji VariSpread i OptiPoint nie tylko przy pozycjonowaniu za pomocą anteny DGPS i mapy pola, ale także przy rozsiewie nawozu ze zmiennymi dawkami na podstawie informacji np. od N-Sensora lub na podstawie mapy zapotrzebowania na składniki pokarmowe.