Kuhn opracował moduł precyzyjnego sterowania szerokością i dawką nawozu na bazie regulacji szerokości roboczej do wysiewu granicznego. Ponadto w rozsiewaczach tej firmy możemy wybrać optymalny punkt rozpoczęcia nawożenia w ścieżkach nie tylko ze względu na szerokość roboczą, ale także i rodzaj nawozu. Oba moduły tworzą układ GPS-Control.
Na zakończonych kilka dni temu międzynarodowych targach Agromek w Danii miała miejsce światowa premiera pierwszego w historii marki Kuhn pneumatycznego agregatu uprawowo-siewnego z rzędową aplikacją nawozu. Tak doposażone maszyny serii Espro wejdą...
Układ GPS-Control dostępny jest dla rozsiewaczy Axera H i Axis H. Najkrócej mówiąc, do działania precyzyjnego nawożenia potrzebny jest rozsiewacz z napędem hydraulicznym tarcz. Tylko wtedy mamy możliwość szybkiej zmiany prędkości obrotowej tarcz, a w ślad za nią i szerokości roboczej. Jeśli dysponujemy wersją H, to możemy także wykorzystać zalety modułu OptiPoint, czyli automatycznego wyłączania i włączania rozsiewacza na końcu i początku pola zależnie nie tylko od szerokości roboczej, ale także od właściwości nawozu.
Warto dodać że system HEMC pozwala na ciągłą kontrolę obciążenia nawozem tarcz wysiewających. Ten element jest bardzo ważny ponieważ nawóz może być w jednym miejscu bardzo suchy – osypuje się bardzo dobrze a w innym lekko mokry osypując się ciężej. Dzięki H EMC komputer poprzez wykorzystanie sensorów EMC dokładnie przelicza ilość nawozu jaka jest wysiewana przez każdą z tarcz. Jeśli w wyniku innej wilgotności nawóz osypuje się trudniej to komputer automatycznie otwiera szerzej zasuwę aby zachować wymagane ustawienia. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo dużą precyzję nawożenia, gdyż nawóz może się osypywać nawet o 30% wolniej jeśli jest wilgotny.
Zmiana szerokości wysiewu następuje oczywiście na podstawie informacji GPS, czyli pozycjonowania maszyny na polu oraz wczytanej mapy pola. Dlatego obowiązkowym wyposażeniem, aby ten system działał, jest antena DGPS zamontowana na ciągniku. Natomiast nie potrzebujemy układu jazdy równoległej. Rauch nie ogranicza użytkownika pod względem producenta czy firmy oferującej montaż anteny.
VariSpread
Rozsiewacz Axis H-EMC-W modyfikuje szerokość roboczą poprzez zmianę prędkości obrotowej tarcz wysiewających. Automatyczna zmiana ustawień podczas pracy powoduje odpowiednie dopasowanie szerokości pasa, na który wyrzucane są granule z zachowaniem prawidłowej dawki oraz rozkładu nawozu na polu, a w szczególności przenawożenia uwroci.
Rozsiewacz zmniejsza lub zwiększa szerokość rozrzucania granul w ośmiu zakresach, po cztery dla każdej tarczy. Realizowane jest to poprzez zmniejszenie lub zwiększenie obrotów tarczy. Natomiast możliwe jest dzięki czujnikowi umieszczonemu przy silniku hydraulicznym napędzającym tarczę. Operator ma wyświetlone na monitorze obroty każdej z obu tarcz niezależnie i widzi, z jaką szerokością ona pracuje. Przed rozpoczęciem pracy operator sam definiuje szerokość wszystkich czterech zakresów.
Zmiana szerokości roboczej następuje na podstawie pozycji ciągnika z rozsiewaczem w odniesieniu do mapy danego pola. W pierwszym przejeździe wzdłuż granic pola rysujemy jego granicę. Po zapisaniu pola w pamięci terminalu możemy zdać się na automatyczne zmiany ustawień rozsiewacza w przejazdach po kolejnych ścieżkach.
Układ VariSpread będzie dostosowywał szerokość rozrzutu granul niezależnie dla każdej z tarcz. Bez względu na aktualną szerokość roboczą zachowujemy odpowiednią dawkę i rozkład nawozu dzięki jednoczesnej regulacji otworu zasuwy i punktu podawania nawozu.