Robot polowy Robotti dostępny w Polsce
Autonomiczny pojazd rolniczy Robotti duńskiej firmy Agro Intelligence (w skrócie Agrointelli) można już kupić w Polsce. Jego dystrybutorem jest firma Vantage Polska, znana do 2018 r. jako PrecyzyjneRolnictwo.com, czyli pod nazwą, która dokładnie oddaje pole jej działania.
- Wprowadzenie Robotti do naszego portfolio było naturalnym krokiem rozwoju Vantage Polska, uzupełniając nasz pakiet rolnictwa precyzyjnego o pojazd autonomiczny. To krok w kierunku Rolnictwa 4.0. Autonomia jest już obecna na trawnikach, w domach, niedługo na drogach i naszym zdaniem powinna już dawno istnieć na polach - mówi Piotr Pawłowski, jeden z dyrektorów Vantage Polska.
Fendt z funkcją automatycznego zawracania
Z hydrauliką, WOM i TUZ
Robotti jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów rolniczych na świecie o czym świadczy m.in. medal srebrny targów Agritechnica 2022 dla autonomicznego pojazdu do zbioru brokułów RoboVeg Robotti. Powstał on z połączenia autonomicznego pojazdu polowego produkowanego przez Agro Intelligence z robotem do zbioru brokułów firmy RoboVeg. Autonomiczny kombajn posiada dwa silniki wysokoprężne o łącznej mocy 141 KM, z czego 54 KM dostępne jest na WOM. Podnośnik ma udźwig 750 kG.
O robocie do zbioru brokułów napisaliśmy w RPT 2/2022. Wróćmy do robotów, które poprzez firmę Vantage Polska można już kupić w Polsce. To dwa modele Robotti o oznaczeniach 150D i LR (z ang. LongRange).
Robotti 150D pozwala wykonywać cięższe prace polowe takie jak uprawa gleby lub uprawa z jednoczesnym siewem. Posiada dwa silniki wysokoprężne Kubota, każdy o mocy 75 KM. Zamontowane są one wraz ze zbiornikami paliwa (2x100 l) po bokach pojazdu nad kołami jezdnymi. Zapas paliwa wystarcza na ok. 20 godz. pracy. Jeden silnik przeznaczony jest do napędu poprzez silniki hydrauliczne czterech kół jezdnych, a drugi napędza WOM i pompę hydrauliczną o wydajności 40 l/min (na życzenie może być inna). Liczba złączy hydrauliki zewnętrznej standardowo wynosi 3 pary, a TUZ ma udźwig 1250 kG.
John Deere wymienia odbiorniki StarFire
Natomiast Robotti LR napędza jeden silnik wysokoprężny Kubota o mocy 72 KM zamontowany na jednym boku pojazdu. Na drugim boku znajduje się zbiornik paliwa o pojemności aż 300 l. Dzięki temu robot może pracować non stop nawet przez dwie i pół doby (do 60 godz.). W praktyce oczywiście jest to zależne od zużycia paliwa, na które wpływa zapotrzebowanie na moc zagregowanej maszyny lub narzędzia i prędkość jazdy (maksymalna 8 km/h). Szerokość robocza wynosi 3 m, a prześwit 0,9 m.
Natomiast masa Robotti LR to 3100 kg. Ten pojazd przeznaczony jest do wykonywania lżejszych prac np. pielenia. Liczba złączy hydrauliki zewnętrznej standardowo wynosi 3 pary, TUZ ma udźwig 1250 kG, a pompa hydrauliczna 60 l/min (na życzenie może być inna). W tej wersji nie ma WOM-u.
Robotti 150D i LR pracują w pełni autonomicznie (bez udziału człowieka) z dokładnością przejazdów RTK wynoszącą +/? 2 cm. Ze względów bezpieczeństwa posiadają one czujnik lidarowy o zasięgu 100 metrów, który zapobiega kolizji i w razie potrzeby zatrzyma pojazd. Dotyczy to pola, na którym pracuje. Natomiast dodatkowe zabezpieczenie w postaci "geoogrodzenia" zapobiega wyjechaniu robota poza obszar jego pracy - nie przejedzie przez granicę pola.
Technologia 5G jak turbodoładowanie dla Rolnictwa 4.0
Pasjonaci rolnictwa precyzyjnego
Firma PrecyzyjneRolnictwo.com powstała w 2004 r. W 2007 r. została autoryzowanym dilerem systemów Trimble. W 2018 r. firma przyjęła nazwę Vantage Polska, która zrzesza globalną markę Trimble, skupiając dystrybutorów o wysokim poziomie technologicznym. W firmach tych pracują specjaliści z dziedziny mechatroniki.
Obecnie Vantage Polska oferuje kompletny system rolnictwa precyzyjnego - począwszy od badania gleby, tworzenia map zasobności i zmienności gleby, do tworzenia map aplikacyjnych zmiennego wysiewu nasion, nawozu i wapna również na podstawie zdjęć satelitarnych.
Kolejny zakres działalności obejmuje dostosowywanie istniejących sprzętów do rolnictwa precyzyjnego na poziomie producenta (np. maszyny Unia), jak i gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych. W ramach działalności jako autoryzowany diler Trimble - instalowane są systemy do automatycznego prowadzenia pojazdów. Od marca 2022 r. Vantage Polska zajmuje się sprzedażą robota polowego Robotti i jego serwisowaniem.
Wózek z odbiornikiem GPS i terminalem. Komu to potrzebne?
Polka w duńskim zespole
Pracowników firmy Agrointelli działającej od 2015 r. cechuje innowacyjność i nieszablonowy sposób myślenia. Od samego początku w zespole tym działa Polka, Kamila Torrielli (z domu Smołucha).
- Będąc częścią tej ekscytującej drogi rozwoju firmy Agrointelli i powstawania Robotti, mogę powiedzieć, że czekałam na ten moment przez ostatnie 7 lat - moment wprowadzenia naszej technologii do mojego kraju. Rolnictwo jest w Polsce bardzo ważne, a rynek jest pełen możliwości. Precyzyjne narzędzia odgrywają coraz większą rolę, czego dowodem są dobre wyniki Vantage Polska. Nowi koledzy z Vantage Polska nazywają siebie "rock’n’rollową" firmą, stworzoną przez ludzi z pasją i nasze pierwsze wrażenie to potwierdza - potrzebujemy więcej dystrybutorów takiego kalibru. Na koniec dodam, że będąc córką polskich rolników i dorastając na gospodarstwie, jestem dumna i nie mogę się doczekać, by zobaczyć Robotti w akcji, w Polsce - mówi Kamila Torrielli z działu marketingu Agrointelli.
Świat należy do odważnych
Według Vantage Polska, pierwszymi polskimi klientami Robotti będą pasjonaci, ludzie odważni i bardzo świadomi. Zapewne znajdą się w tej grupie gospodarstwa zajmujące się uprawą warzyw, w których wyeliminowano dużą ilość chemii i brakuje w nich rąk do pracy (Robotti może zastąpić dziesiątki osób). Kolejną grupą będą gospodarstwa reprezentujące wysoki poziom technologiczny, posiadające już systemy rolnictwa precyzyjnego.
- To są grupy naszych obecnych klientów, którym zaprezentujemy Robotti. A dlaczego akurat Robotti? Spodobał nam się z tego względu, że jest to kompletny system, oferujący pełne wsparcie i rozwiązania. Przyglądaliśmy się również innym robotom, ale zauważyliśmy, że to nie są jeszcze skończone projekty. Kiedy zobaczyliśmy, że Agrointelli buduje sieć dystrybutorów, podjęliśmy działanie - wyjaśnia Piotr Pawłowski.
Wprowadzenie na polski rynek robota polowego to bez wątpienia krok milowy w rozwoju Rolnictwa 4.0.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ