Rolnictwo precyzyjne to już norma w dużych gospodarstwach rolnych i potrzebne są osoby, które potrafią z tej technologii korzystać. Urządzenie mające ułatwić prowadzenie szkoleń w ramach rozwiązań AMS marki John Deere ma firma Fricke Maszyny Rolnicze. To wózek doposażony m.in. w odbiornik GPS i terminal obsługujący ISOBUS.
Pomysłodawcą powstania kompaktowego urządzenia do prowadzenia szkoleń z rolnictwa precyzyjnego jest nauczyciel ze średniej szkoły rolniczej. - Drektor mojej szkoły Dariusz Charubin zakupił dwa zestawy John Deere AutoTrac Uniwersal do równoległego prowadzenia ciągnika na polu. Urządzenia te, można było zamontować na ciągnikach. Pomysł ten nie był jednak najlepszy, bo w kabinie ciągnika zmieści się zaledwie jeden uczeń i nauczyciel. Dlatego zrodził się pomysł zbudowania dwóch wózków (MMS-ów), na których umieściłem posiadane zestawy i akumulatory. Dzięki temu przy jednym wózku mogę swobodnie prowadzić zajęcia z grupą ośmiu uczniów. Posiadanie takiego urządzenia dydaktycznego pozwala mi zrealizować około 70% obecnie obowiązującej podstawy programowej dla techników mechanizacji i agrotroniki z kwalifikacji ROL.08 - mówi Tomasz Wysocki, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Białej Piskiej.
Program „Gwarancja Spalania” marki John Deere działa już od ponad roku i pierwsi rolnicy, którzy mają "lekką nogę" odebrali swoje nagrody. Jednym z nich jest Adam Nisiewicz z powiatu braniewskiego. John...
Kompaktowy wózek na czterech kółkach zbudowany przez Fricke Maszyny Rolnicze posiada: kierownicę elektryczną John Deere ATU 300, wyświetlacz John Deere 4240, odbiornik John Deere StarFire 6000 i gniazdo ISOBUS, stacyjkę, wyłącznik prądu i wskaźnik naładowania akumulatora. Z każdej strony wózka można otworzyć drzwiczki rewizyjne, za którymi znajdziemy m.in. akumulator, złącza do podłączenia prostownika, zestaw bezpieczników, miejsce na wiązkę przewodów elektrycznych ISOBUS i szufladę na instrukcję obsługi oraz notatki uczniów. Cena tak wyposażonego mobilnego stanowiska szkoleniowego (MMS) wynosi 60 tys. zł netto.
- Z naszym wózkiem łatwo przeprowadzić szkolenia z rolnictwa precyzyjnego bez potrzeby odpalania silnika ciągnika i wyciągania z garażu maszyn. Po podpięciu przewodu ISOBUS można symulować pracę z daną maszyną kompatybilną z tym systemem np. rozsiewaczem nawozów, opryskiwaczem, siewnikiem. Nasz wózek służy więc nie tylko do szkoleń z jazdy równoległej, ale również z kontroli sekcji zmiennego dawkowania podłączonej maszyny - mówi Sebastian Bartkowicz, kierownik działu rolnictwa Precyzyjnego Fricke Maszyny Rolnicze.
Wózek z nietypowym wyposażeniem jest więc propozycją dla szkół rolniczych i firm prowadzących szkolenia z zakresu rolnictwa precyzyjnego.