Jesteśmy świadkami wprowadzania do naszego życia rewolucyjnych zmian, które umożliwią rozwój technologiczny w stopniu, jakiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ich fundamentem jest sieć telekomunikacyjna piątej generacji 5G.
Standard 5G ma kilkudziesięciokrotnie wyższą prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE. Ponadto charakteryzuje się wysoką przepustowością łącza i praktycznie brakiem opóźnień w przekazywaniu danych.
Urządzenia będą ze sobą „rozmawiać”
Technologia 5G przyspieszy m.in. rozwój internetu rzeczy (ang. Internet of Things – IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów, inteligentnych miast i Rolnictwa 4.0. Olbrzymia liczba czujników podłączonych do internetu będzie mogła w czasie rzeczywistym przekazywać informacje do dedykowanych aplikacji, które na bieżąco będą je interpretować i odpowiednio reagować. Będzie to komunikacji między urządzeniami, którą można porównać do rozmowy, jaką prowadzą ludzie. Jesteśmy więc świadkami wprowadzania do naszego życia rewolucyjnej zmiany, która umożliwi rozwój technologiczny w stopniu, jakiego nie jesteśmy w stanie obecnie przewidzieć.
Firma Agrocom Polska, wraz z partnerami - Claas Polska i 365FarmNet zorganizowała pod koniec stycznia br. konferencję prasową pod hasłem "Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro. Rolnictwo 4.0". To już szesnasta edycja tego...
– Przyszłość należy do 5G, która pozwoli na łączność w czasie rzeczywistym nawet 100 urządzeń mobilnych na metr kwadratowy, co da nam możliwość spojrzenia na, między innymi, rolnictwo z nowej perspektywy. Poznamy potrzeby konkretnego drzewa w sadzie lub zwierzęcia w hodowli. Będzie to realizowane automatycznie, w czasie rzeczywistym, dzięki analizie informacji wysyłanych przez rozproszone czujniki – tłumaczy Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson. – 5G w rolnictwie może wyjść również poza gospodarstwo i odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw między rolnikiem a konsumentem. Czujniki będą monitorować żywność, informować o ewentualnych zanieczyszczeniach czy rozwoju bakterii. Z kolei sztuczna inteligencja będzie kierować dostawy produktów rolnych tam, gdzie rośnie popyt. To przyczyni się do ograniczenia ilości zepsutych produktów i mniejszego marnotrawienia żywności, kolejnego wielkiego problemu współczesnego świata – dodaje Marcin Sugak.
Czeka w blokach startowych
Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. Ponadto, jeżeli wprowadzenia nowej technologii będzie realizowane bez większych przeszkód, to sieć komercyjna 5G zacznie działać w naszym kraju za dwa lata. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, ale stopniowo jej zasięg obejmie również tereny wiejskie. Przykładowo, od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z nich znajduje się w Polsce, ale gotowa technologia nie została jeszcze powszechnie wprowadzona ze względu na uwarunkowania prawne. Na razie jest dostępna tylko w kilku największych miastach.