Więcej siewników marki Pöttinger
Siewnik zawieszany Aerosem FDD z przednim zbiornikiem i przyczepiany Aerosem VT to najnowsze propozycje firmy Pöttinger w zakresie wydajnego siewu na sezon 2022. Maszyny łączone są z bronami aktywnymi serii Lion. Wprowadzono też zmiany w maszynie do siewu w mulcz, czyli Terrasemie.
Nowe siewniki weszły do oferty polskich dilerów marki Pöttinger od października (Aerosem VT) i listopada (Aerosem FDD, Terrasem z elementami roboczymi w ustawieniu X) 2021 roku.
Jumbo serii 7000 - nowe przyczepy Pöttingera
Z przednim zbiornikiem na kołach
Siewniki Aerosem FDD to maszyny z przednim zbiornikiem będącym rezerwuarem nasion. Jego pojemność może wynosić 1700 lub 2400 l. Podczas prac konstrukcyjnych inżynierowie mieli na uwadze komfort obsługi, łatwy dostęp przy napełnieniu i wykonanie próby kręconej. Platforma załadowcza ma dwa stopnie, co przekłada się na łatwiejszy wgląd do wnętrza przestrzeni ładunkowej i ułatwia kontrolowanie jej napełniania.
Podczas pracy zbiornik przedni może być opcjonalnie oparty na kołach, których zadaniem jest m.in. ugniatanie gleby pomiędzy kołami ciągnika. Przy zamawianiu zbiornika przedniego do wyboru jest standardowe dozowanie pojedyncze lub nowe podwójne. - Metoda siewu Single Shoot umożliwia oprócz siewu nasion również podsiew nawozów, mikrogranulatów oraz innych rodzajów nasion, w jednym przejeździe roboczym i w jeden rowek wysiewu. To rozwiązanie daje maksymalną elastyczność zastosowania. Nowy siewnik Aerosem z przednim zbiornikiem spełnia wymagania współczesnego rolnictwa - mówi Alois Kirchmayr z firmy Pöttinger.
Pöttinger wprowadza nowe części do kultywatorów ścierniskowych
Nasiona lub nasiona i nawozy podawane są poprzez rurę transportującą w strumieniu sprężonego powietrza do nowej szyny siewnej zamontowanej na bronie aktywnej Lion. Szerokość robocza tego zestawu może wynosić: 4, 5 lub 6 m. Jest on na czas transportu składany do szerokości 2,75 m.
Rozdzielenie nasion odbywa się przez głowicę rozdzielacza, z opcjonalnymi pojedynczo sterowanymi wylotami (IDS). W takiej pełnej wersji wyposażenia operator ciągnika zagregowanego z zestawem uprawowo-siewnym może dowolnie ustawić na terminalu ścieżki technologiczne. Wybiera ich rozstaw i szerokość śladów, która jest dostosowana do opon ciągnika lub ciągników, które będą wykorzystywane do pracy z rozsiewaczem nawozów i opryskiwaczem.
Szyna wysiewająca Aerosem FDD jest sprzężona z broną wirnikową przez system mocujący, który pozwala na jej szybki montaż i demontaż. Jak podaje producent, wyjątkowym rozwiązaniem jest to, że wystarczy wykonać tylko kilka czynności, aby oddzielić szynę wysiewającą od brony wirnikowej. Dzięki temu potrzeba zaledwie kilku minut, aby z zestawu uprawowo-siewnego pozostawić do pracy tylko bronę wirnikową. Dzięki krótkiej i zwartej budowie brony wirnikowej i szyny wysiewającej punkt ciężkości maszyny znajduje się bardzo blisko tylnej osi ciągnika, co ułatwia jazdę na uwrociach i w transporcie.
Pöttinger – sprzęt do pielęgnacji upraw
- Głowica rozdzielacza jest osadzona na szynie wysiewającej i dzięki opatentowanemu systemowi jest utrzymywana w pozycji pionowej, co pozwala na idealne rozdzielenie poprzeczne nasion. Sprawdzona podwójna redlica talerzowa Dual Disc wspomaga perfekcyjne odłożenie nasion w glebie. Komfort obsługi w obrębie szyny wysiewającej jest również na najwyższym poziomie. Ustawienie nacisku redlic w sposób mechaniczny lub na życzenie hydrauliczny, jak również ustawienie głębokości pracy, przeprowadza się wygodnie z boku maszyny - wyjaśnia Alois Kirchmayr.
Innowacyjny system składania
Inną kombinacją uprawowo-siewną opartą na bronie wirnikowej Lion jest przyczepiany Aerosem VT o szerokości roboczej 5 m. Jak podaje Pöttinger, zestaw ten nie potrzebuje dużej siły uciągu. Za równomierne rozłożenie ciężaru maszyny odpowiada bowiem zaczep na dolnych cięgłach i prowadzenie maszyny na wale z oponami o średnicy 80 cm. W efekcie zapotrzebowanie mocy dla 5-metrowego Aerosem VT wynosi zależnie od gleby i warunków terenowych od 200 do 320 KM. W czasie transportu złożone segmenty brony wirnikowej i szyny siewnej pozwalają uzyskać szerokość wynoszącą 3 m.
Składane brony wirnikowe Pöttinger Lion 103 C
Aerosem VT 5000 ma zbiornik o pojemności 2800 l zamontowany wzdłużnie. Jest on podzielony w kierunku jazdy w stosunku 50:50 w taki sposób, że nasiona i nawóz lub same nasiona mogą być wysiewane niezależnie od siebie.
- Krótka budowa i inteligentne umiejscowienie zbiornika zapewniły siewnikowi dużą zwrotność. Nawet przy wyposażeniu w koła bliźniacze maszyna dokładnie wjeżdża w ślad. Skrócona, niska konstrukcja zbiornika i zastosowanie wału oponowego jako podwozia, daje siewnikowi Aerosem VT dużą swobodę ruchu i zwrotność na uwrociu. Ponadto opony wału o profilu rowkowym zmniejszają nacisk na glebę i opór toczenia, przez co eliminują efekt spychacza. Duża powierzchnia styku w połączeniu ze specjalnym profilem rowkowym zapewnia jednocześnie optymalne ugniecenie wtórne rzędów wysiewu. Dodatkowo wał jest amortyzowany, co pozytywnie wpływa na spokojną jazdę podczas siewu. Dzięki temu na różnych rodzajach gleb możliwe jest rozwijanie większych prędkości jazdy - zapewnia Florian Wagner z firmy Pöttinger.
Każda z dwóch części zbiornika jest wyposażona w oddzielne dozowanie, ale są one połączone z jednym przewodem wysiewu (Single Shoot). Co ważne, obydwa systemy dozowania są sterowane niezależne od siebie. Pozwala to na jednoczesny wysiew w różnych dawkach nasion i nawozu. Ponadto można pracować na bazie dwóch map zmiennego wysiewu, osobno dla każdego aparatu wysiewającego.
Szyna siewna, tak jak w przypadku zestawu Aerosem FDD, wyposażona jest w podwójne redlice talerzowe Dual Disc. Są one lekko przesunięte względem siebie (ustawienie off-set) i jak zapewnia producent formują równy, czysty rowek wysiewu. Możliwy do uzyskania nacisk na redlice wynosi 60 kG.
Terrasem w ustawieniu X
W siewniku Terrasem do uprawy w mulcz zastosowano nowe ustawienia narzędzi roboczych, które jak zapewnia Pöttinger pozwala na pracę zawsze w linii prostej. Zarówno brona talerzowa, jak i redlice do nawozu oraz redlice do nasion są teraz rozmieszczone w ustawieniu X. Terrasemem serii D i serii Z można wykonywać sam siew, siew z nawozem i dodatkowymi komponentami takimi jak: mikrogranulat lub inne nasiona w ramach podsiewu lub wysiew ich drugiego rodzaju. Co ważne, różne komponenty mogą być wysiane na różnych głębokościach.
- W siewnikach Terrasem do wyboru są dwa różne systemy dozowania. Maszyny z pojedynczym zbiornikiem są wyposażone w dozowanie przez inżektor. Wszystkie siewniki Terrasem serii Z z podwójnym zbiornikiem są wyposażona w system ciśnieniowy. Podwójny zbiornik ze stałą przegrodą dzielącą przestrzeń w stosunku 60:40, może być również napełniony w 100 procentach nasionami. Zintegrowane czujniki zmiany ciśnienia zapewniają niezawodność działania systemu - mówi Alois Kirchmayr.
W siewnikach Terrasem montowana jest szyna wysiewająca z systemem redlic Dual Disc. Rozstaw w rzędzie wynosi standardowo 12,5 cm, a na życzenie może zostać zwiększony do 16,7 cm. Maszyny te są dostępne w szerokościach roboczych 3 i 6 m. Można je używać do siewu w mulcz, siewu bezpośredniego i w zaoraną glebę.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ