Siewnik Pöttinger Terrasem C6
Dmuchawa regulowana zaworem
W siewnikach tych istnieje dwojaki sposób regulacji obrotów dmuchawy. Nie reguluje się ich przez sterownik elektroniczny siewnika, bo on jedynie odczytuje ich liczbę. Jeśli ciągnik ma złącze ze stałym przepływem, np. 70 l/min, a wentylator wymaga np. 30 l/min, to należy zredukować przepływ oleju na siewniku zaworem umieszczonym na przewodach zasilania wentylatora. Otwarcie układu powoduje zwiększenie obrotów, stopniowe zamykanie przepływu – ograniczy wydajność dmuchawy. W przypadku regulowanego złącza zasilania dmuchawy to nim regulujemy wydatek oleju stosownie do potrzeb wentylatora, kontrolując jego obroty (w obu przypadkach) według wskazań sterownika. Producent w celu ochrony silnika hydraulicznego zamontował filtr oleju na zasilaniu dmuchawy. Sterowanie pozostałymi funkcjami siewnika, jak m.in. składanie/rozkładanie maszyny, unoszenie i opuszczanie sekcji na uwrociach, w przypadku prostszego sterownika Artis jest obsługiwane poprzez hydraulikę ciągnika, także przy współudziale zaworów mechanicznych, które blokują lub doprowadzają olej hydrauliczny do poszczególnych funkcji maszyny.
Terrasem C6 Macieja Kazimierczaka wyposażony jest w dyszel z belką, która zaczepiana jest na cięgłach TUZ-u ciągnika. W opcji może to być dyszel o regulowanej długości, wysuwany i blokowany w tej pozycji sworzniami. Można go wydłużyć o 50 cm, co pozwala na swobodną pracę z ciągnikiem wyposażonym w koła bliźniacze.
Dla oszczędności materiału siewnego
Siewnik Terrasem posiada system rozdziału pneumatycznego ziaren. Służy do tego tzw. rura wznosząca i umieszczona na niej głowica mająca w tym przypadku 48 wylotów. Na nich zamontowane są węże spiralne, przemieszczające nasiona do redlic.
Siewnik ma funkcję załączania ścieżek technologicznych. Są one uruchamiane z reguły automatycznie (jest dostępna wersja sterowania ręcznego) przez sterownik. System może wyłączyć do pięciu rzędów z jednej strony, jednak w prezentowanym siewniku jeden silniczek krokowy obsługuje cztery rzędy, osobno dla każdej strony dystrybutora. Zamknięcie przewodów transportujących nasiona skutkuje ich powrotem do rury wznoszącej. Każdy przewód, na którym znajduje się klapka zamykająca wylot nasion, ma obwód powrotny, czyli przewód odprowadzający nasiona z zamkniętego wylotu do rury wznoszącej. Nadmiar powstałych w ten sposób nasion w dystrybutorze jest redukowany ...
Więcej przeczytasz w miesięczniku RPT 1/2016 - ZAPRENUMERUJ