Rozsiewacz przyczepiany Wapniak
Firma Cynkomet z Czarnej Białostockiej znana z produkcji rozrzutników obornika i przyczep wprowadza na rynek rozsiewacz przyczepiany przeznaczony do nawozów pylistych i granulowanych - głównie wapna. Maszyna jest w całości cynkowana ogniowo, a jej dwie tarcze pozwalają uzyskać szerokość rozrzutu wynoszącą do 10 m.
Rozsiewacz produkowany przez Cynkomet oferowany jest pod nazwą handlową Wapniak i techniczną RWN-8000, co od razu zdradza jego ładowność wynoszącą 8 t.
Przyczepa dłużycowa marki Cynkomet
Maszyna zbudowana jest na ramie z podłużnicami o wymiarach 160x80x5 mm i jednoosiowym podwoziu firmy ADR z resorami parabolicznymi oraz kołami rozstawionymi na 1,9 m. Montowane są na nich opony w rozmiarze 600/50-22,5. Szerokość całkowita rozsiewacza to 2,53 m, a masa własna wynosi ok. 4 t, co jest zależne od zamontowanego wyposażenia.
Przenośnik z listwami co drugie oczko
Ściany skrzyni ładunkowej wykonane z blachy 3-milimetrowej mają wysokość 1 m. Natomiast jej podłoga zbudowana jest z blachy o grubości 5 mm. Zamontowany na niej przenośnik dwułańcuchowy posiada listwy wykonane z ceownika hutniczego C50, które rozmieszczone są co 5 cm. Oznacza to ich przyspawanie do wszystkich pionowo ustawionych ogniw (14x50 mm), czyli co drugiego w łańcuchu.
Tak gęste rozmieszczenie listew zgarniających pozwala skuteczniej przesuwać materiał zgromadzony w skrzyni w kierunku tarcz rozsiewających. Przenośnik podłogowy uzyskuje napęd od koła, które zamontowane jest nad prawym kołem maszyny i dociskane do niego siłownikiem hydraulicznym. Dzięki temu ustawiona dawka nie zmienia się wraz ze zmianą prędkości jazdy podczas rozsiewu. Przenośnik podłogowy można również uruchomić na postoju rozsiewacza załączając napęd od WOM. Pozwala to rozładować nadmiar nawozu oraz ułatwia mycie maszyny.
Burtowa 12-tonówka z Cynkometu
Podany przez przenośnik podłogowy materiał trafia poprzez szczelinę, powstałą po podniesieniu sterowanej hydraulicznie zasuwy, na dwie tarcze rozsiewające. Zanim tam spadnie, jest jeszcze traktowany przez aktywny rozdrabniacz w postaci obracających się palców sprężystych (podobne do montowanych w zgrzeble siewnika) zamontowanych na wałku.
Cynkomet nazwał to rozwiązanie aktywnym systemem rozdrabniania materiału AktivGruda. Każda z tarcz rozsiewających o średnicy 61 cm ma zamontowane po 4 łopatki. Szerokość rozrzutu zależna jest od stopnia rozdrobnienia materiału i jego właściwości lotnych. Dlatego różnica pomiędzy nawozem pylistym a granulowanym będzie znacząca. Producent podaje, że maksymalna szerokość robocza wynosi 10 m.
Osłony przeciwpyłowe
Zapewne z tego powodu szerokość opcjonalnych osłon przeciwpyłowych również wynosi 10 m. Te rozkładane elementy zbudowane ze stelaża z rur cynkowanych ogniowo posiadają zamontowane pomiędzy nimi fartuchy z wytrzymałego i odpornego na działanie nawozów tworzywa sztucznego. Dzięki osłonom nawóz wyrzucany z tarcz jest osłonięty przed działaniem wiatru od góry i z tyłu, co zmniejsza jego straty.
Cynkomet - jednoosiowa przyczepa T-117
Rozwiązanie to jest oczywiście przydatne podczas stosowania nawozów pylistych. Na czas transportu osłony przeciwpyłowe składane są hydraulicznie. To wyposażenie opcjonalne można dokupić w każdej chwili i zamontować na używanym rozsiewaczu RWN-8000.
Na liście wyposażenia opcjonalnego znajduje się również plandeka skrzyni ładunkowej. W czasie ręcznego zwijania jest ona rolowana i odkładana na stelażu. Wysiewając nawozy pyliste na pewno warto ją od razu wybrać. Wydmuchiwanie nawozu z załadowanej maszyny oznacza przecież straty. Dzięki trójkątnemu podwyższeniu na przedniej i tylnej ścianie skrzyni ładunkowej, rozłożona plandeka ma spady przeciwdziałające gromadzeniu się na niej wody.
Mieszadła i waga
Ciekawą opcją wyposażenia rozsiewacza przyczepianego Cynkomet RWN-8000 są dwa mieszadła do nawozów mineralnych montowane w skrzyni ładunkowej. Zadaniem tych napędzanych od WOM podzespołów jest wymieszanie różnych rodzajów nawozów w przypadku ich jednoczesnego stosowania. W praktyce może to dotyczyć np. soli potasowej i superfosfatu, które ładowane naprzemiennie przy załączonych mieszadłach stworzą mieszaninę tych nawozów. Nowa maszyna firmy Cynkomet w standardzie posiada system wagowy oparty na tensometrach. Informacja o liczbie kilogramów nawozu znajdujących się w skrzyni ładunkowej może być wyświetlana w kabinie ciągnika zagregowanego z rozsiewaczem. Potrzebny jest do tego dodatkowy wyświetlacz do układu ważenia.
Za to na bogatej liście wyposażenia standardowego znajdują się trzy kamery pozwalające na podgląd wnętrza skrzyni ładunkowej i talerzy rozrzucających oraz licznik impulsów wykorzystywany do pomiaru obszaru roboczego i przejechanej drogi. Informacje te odczytamy na wyświetlaczu, który montowany jest w kabinie traktora.
Rozsiewacz ma własny układ hydrauliczny obejmujący pompę, filtr i zbiornik oleju. Cała instalacja hydrauliczna wykonana jest z rurek stalowych cynkowanych galwanicznie i przewodów elastycznych. Maszyna ma również instalację hamulcową 2-przewodową z automatyczną regulacją siły hamowania.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ