Siew tradycyjny i pasowy maszynami Horsch
Firma Horsch proponuje siew tradycyjny za pomocą znanej od lat maszyny Pronto, której najnowsza wersja posiada kilka ulepszeń. Natomiast do siewu pasowego producent zbudował agregat Focus, który dostępny jest w wersji o szerokości roboczej 3 m. Pozwala to mniejszym gospodarstwom dysponującym ciągnikami o mocy 250-300 KM wprowadzić na ich pola technologię Strip-Till.
Firma Horsch Polska przy okazji targów DLG-Feldtage 2022, dla klientów z Czech i Polski zorganizowała pokaz pracy maszyn rolniczych. Odbył się w gospodarstwie rolnym Bensheimer Hof w Riedstadt niedaleko Darmstadt.
HORSCH Tiger drogą do zdrowej gleby
Warunki były trudne, bo maszyny sprawdzono na suchym i twardym użytku zielonym. Z całej palety sprzętu nas zainteresowały wspomniane we wstępie siewniki Pronto 6DC i Focus 3TD.
Chłodnica oleju pomaga wysiewać nawóz
Maszyną, która zbudowała renomę marki Horsch, jest agregat uprawowo-siewny z redlicami talerzowymi o nazwie Pronto. W roku modelowym 2022 produkowana jest jego ulepszona wersja z kilkoma zmianami technologicznymi. Dostępne szerokości robocze obejmują modele 3-, 4-, 6- i 9-metrowe. Podczas pokazu pracowała maszyna Pronto 6DC, czyli obsiewająca w jednym przejeździe 6-metrowy pas gleby. Siewniki Pronto przystosowane są do pracy w różnych technologiach przygotowania gleby (wysiew w mulcz, po orce lub po intensywnym wymieszaniu gleby) i mogą wysiewać nasiona różnych gatunków roślin: zbóż, strączkowych, rzepaku, traw.
W najnowszych modelach tych maszyn wentylator zasilający układ wysiewu jest montowany na górze z przodu skrzyni nasiennej. Wcześniej znajdował się on pod zbiornikiem. - Dmuchawa z opcjonalną chłodnicą oleju zostały zintegrowane bezpośrednio ze skrzynią nasienną. Im wyżej umieszczony jest wentylator, tym mniejsze zasysanie cząstek brudu, co wydłuża okresy między przeglądami oraz żywotność maszyny - wyjaśnia Tomasz Towpik, kierownik marketingu Horsch Polska.
Pierwszy pokaz w Polsce – Horsch Cultro 12 TC
Opcjonalnie przed wentylatorem może zostać umieszczona chłodnica oleju, do której po jej odchyleniu i wcześniejszym zdjęciu siatkowej osłony jest pełen dostęp. Pozwala to w razie siewu w dużym zapyleniu swobodnie oczyścić zwoje rurek chłodnicy. - Opcjonalna chłodnica oleju to idealne rozwiązanie podczas siewu z nawożeniem. Dzięki niej zassane powietrze jest podgrzewane o kilka stopni, co zapobiega sklejaniu się granul nawozu w czasie pracy maszyny przy dużej wilgotności powietrza - dodaje Towpik.
Pod wentylatorem znajduje się zamykany schowek, w którym można przechowywać np. wałki wysiewające. Z drugiej strony skrzyni nasiennej, czyli z tyłu zbiornika zamontowanych jest 5 reflektorów LED (Work-Light Pro), które oświetlają całą szerokość belki wysiewającej. Nad nimi może zostać umieszczony element przypominający antenę GPS. To HorschConnect, który gromadzi dane dotyczące sprzętu tej marki i określa jego aktualne położenie na polu. Ponadto pozwala na wymianę informacji pomiędzy rolnikiem i dilerem, co jest pomocne zwłaszcza w zakresie serwisowania sprzętu. - HorschConnect umożliwia jeszcze bardziej intuicyjną i komfortową pracę z maszynami Horsch i pozwala uprościć procesy podejmowania decyzji i zoptymalizować przepływ informacji - mówi Towpik.
Uprawa gleby z systemem redlic HORSCH
Łatwiejsza wymiana wałka wysiewającego
Nowe zbiorniki siewników Pronto mają teraz inny kształt i są większe. Na przykład model 6-metrowy standardowo posiada skrzynię nasienną o pojemności 4000 l. Maszyna 6DC ze zbiornikiem dzielonym o pojemności 5000 l ma go podzielonego w proporcjach 40-60%.
Duże pokrywy skrzyń nasiennych z centralnym otwieraniem ułatwiają załadunek zarówno workami big-bag. Możliwe jest teraz jednostronne złożenie połowy siewnika z poziomu podestu maszyny, co pozwala podjechać ładowarce teleskopowej lub ciągnikowi z ładowaczem czołowym bliżej skrzyni nasiennej w celu jej napełnienia.
W przypadku siewnika Pronto z podwójnym zbiornikiem PPF (Precision Placement of Fertiliser) do nasion i nawozu zaszło kilka istotnych zmian. Obie wieże dystrybucyjne znajdują się teraz poza zbiornikiem nad belką wysiewającą, co po pierwsze zwolniło w nim miejsce (ma większą pojemność), a po drugie ułatwia prowadzenie prac serwisowych tych podzespołów siewnika.
Warsztaty Horsch – niezbędna wiedza o uprawie kukurydzy
W ramach nowej koncepcji zbiornika PPF ułatwiono także przeprowadzenie próby wysiewu. Po wyciągnięciu szuflady rozdzielacza znajdującej się pod aparatem dozującym nasiona lub nawóz można teraz łatwo założyć worek do próby kręconej. Ponadto rozwiązanie to eliminuje ryzyko pozostawienia otwartego wylotu po zakończeniu próby kręconej. Wprowadzono również zasuwę odgradzającą, która po założeniu odcina zbiornik nasion od wałka dozującego.
Pozwala to łatwo wymienić go na inny, nawet gdy zbiornik jest pełen ? bez przepychania nawozu czy nasion. W modelach siewników Pronto 3-9 DC opcjonalnie dostępna jest wieża rozdzielcza RowControl. Pozwala ona na automatyczne wyłączanie siewu w poszczególnych rzędach na podstawie nawigacji satelitarnej RTK. Oznacza to znaczne oszczędności nasion i nawozów dzięki unikaniu nakładek - zwłaszcza na polach w kształcie klina.
Siew z doładowaniem MiniDrill Pronto 6DC ma możliwość zamontowania z przodu na jego dyszlu siewnika MiniDrill G&F (Grain&Fertilizer) o pojemności 400 l, który w przypadku maszyny z dwukomorową skrzynią nasienną może pełnić rolę trzeciego zbiornika.
Podczas siewu rzepaku MiniDrill napełniony nasionami umożliwia przeznaczenie pozostałych dwóch zbiorników maszyny na nawóz mineralny. W ten sposób skraca się przerwy na ich napełnianie, a tym samym zwiększa wydajność pracy. Drugą dostępną wersją zbiornika jest MiniDrill PPF (Precise Placed Fretilizer). W tym przypadku MiniDrill może służyć do wysiewu nasion wsiewek międzyplonowych lub granulatu na ślimaki. Te dodatkowe składniki są dozowane na powierzchni pola za pomocą płytek rozpryskujących.
Ten wariant MiniDrilla posiada własny wentylator, własny układ pneumatyczny z oddzielną głowicą rozdzielacza i płytkę rozpryskującą przed każdą redlicą siewną. W sumie dzięki zastosowaniu siewnika MiniDrill w Pronto ze zbiornikiem dwukomorowym można uzyskać aż 9 systemów podawania różnych składników do gleby i na jej powierzchnię.
Siewnik Pronto serii DC przystosowany jest do podawania nawozów w rzędach wysiewanych nasion lub obok nich na innej głębokości. - System GF pozwala na równoczesny wysiew nasion i nawozu do jednej bruzdy siewnej. Dzięki temu nawóz jest bezpośrednio dostępny dla młodej rośliny, co przyczynia się do jej szybkiego rozwoju w początkowym okresie. System ten powinien być stosowany jednak tylko w odpowiednich warunkach klimatycznych i po zasięgnięciu opinii eksperta od uprawy roślin. Nie można przesadzić z dawką nawozu, bo może to zaszkodzić siewkom rośliny uprawnej. Natomiast w systemie PPF ryzyko to nie występuje, bo osobne redlice nawozowe umieszczają nawóz kilka centymetrów poniżej rzędów wysiewanych nasion i pomiędzy nimi. Umieszczony depozyt nawozowy może być z czasem optymalnie wykorzystywany przez rośliny uprawne, motywując korzenie do wzrostu w głąb gleby - wyjaśnia Tomasz Towpik.
W Pronto serii DC zwiększono średnicę wału odpowiadającego za konsolidację gleby po płytkiej uprawie talerzowej. Obecnie za ten ważny zabieg pozwalający na prawidłowe umieszczanie nasion w glebie odpowiada wał z kołami 18-calowymi. Zmiana ta w połączeniu z nową wersją układu hamulcowego maszyny pozwala na poruszanie się maszyny po drogach publicznych z prędkością 40 km/h.
Uprawa pasowa z ciągnikiem 250-300 KM
Nowością w ofercie firmy Horsch jest także Focus 3TD. To siewnik o szerokości roboczej 3 m, co pozwala agregować z nim ciągniki o mocy 250-300 KM. Z technicznego punktu widzenia jest to dokładnie taka sama maszyna jak Focus 4TD i 6TD, czyli znane rozwiązania marki ze Schwandorfu do uprawy pasowej StripTill. Dwukomorowa skrzynia nasienna o pojemności 3500 l podzielona jest w proporcji 60-40%. W gestii rolnika pozostaje wybór, którą część przeznaczy na nasiona, a którą na nawóz.
Focus 3TD pracujący w gospodarstwie rolnym Bensheimer Hof na ultratwardym użytku zielonym miał zamontowane redlice uprawowe ULD Plus, które zamontowane na zębach TerraGrip mogą pracować na do głębokości 30 cm. Ich cechą charakterystyczną jest głębokie spulchnienie gleby z minimalnym jej wynoszeniem na powierzchnię i mieszaniem. To pożądana cecha podczas uprawy pasowej, bo z jednej strony pozwala dotrzeć do wilgotnej gleby, a z drugiej jej nie wysusza i nie wydobywa nasion chwastów na powierzchnię pola.
Focus 3TD posiada 10 redlic uprawowych zabezpieczonych poprzez sprężyny zębów TerraGrip, z których każda wywiera nacisk 630 kG. Redlice zamontowane są w dwóch rzędach, co daje rozstaw 30 cm. Zęby uprawowe TerraGrip pozwalają wybrać jedną z trzech wersji dozowania nawozu: głęboko na 20-25 cm, płytko na 5-10 cm lub w dawce podzielonej pomiędzy te opcje w proporcji 50-50%. W celu zmiany punktu dozowania nawozu wystarczy na każdym zębie uprawowym dwoma palcami przestawić zapadkę.
Po głębokiej, ale wąskiej uprawie pasów gleby są one uprawiane powierzchniowo przez wałki kruszące, których zadaniem jest rozbijanie grud ziemi. Działają one najlepiej przy prędkości roboczej powyżej 10 km/h. W miejscu wałków można zamontować talerze, które zależnie od ustawienia kąta pracy mogą wyrównywać powierzchnię gleby lub tworzyć charakterystyczne dla uprawy pasowej redlinki. Kolejnym segmentem roboczym siewnika Focus jest wał z dziesięcioma oponami o średnicy 1 m i szerokości 30 cm. Zęby uprawowe są tak umieszczone względem wału, aby na 1 oponę przypadał 1 ząb. W czasie przejazdów drogowych i manewrów na uwrociach wał służy jako podwozie transportowe maszyny.
Zboża w rzędach co 15 cm
Siewnik Focus 3TD pozwala uzyskać odstępy między rzędami wysiewanych nasion wynoszące 30 cm dla upraw rzędowych lub 15 cm dla zbóż. Odpowiada za to belka siewna, która może być wyposażona w redlice siewne zębowe TurboEdge (co 30 cm) lub dwutalerzowe redlice siewne o nazwie TurboDisc trzeciej generacji (co 15 lub co 30 cm).
Redlice talerzowe sprawdzają się podczas pracy w warunkach „lżejszych”, a przy dużej ilości resztek pożniwnych Horsch zaleca redlicę zębową TurboEdge. Zamiana jednych na drugie jest łatwa i polega na odkręceniu kilku cybantów, zamianie belki na inną z drugim rodzajem redlic, przykręceniu cybantów i odpowiednim podłączeniu przewodów. Redlice rozstawione co 30 cm mają wpięte po dwa przewody (do nawozu i nasion podawanych razem z nasionami), a redlice zamontowane co 15 cm po jednym (tylko do nasion). Dzięki temu przewodów zawsze wystarcza.
- Redlice TurboDisc lub?TurboEdge rozstawione co 30 cm podążają w linii za zębem TerraGrip i jedną oponą. Natomiast podczas siewu zbóż co 15 cm, dwie redlice siewne TurboDisc podążają za jedną redlicą zębową TerraGrip i jedną oponą wału oponowego. Pozwala to, podczas siewu zbóż, na umieszczenie nawozów pomiędzy dwiema redlicami siewnymi - wyjaśnia Towpik.
Siewnik Focus TD, podobnie jak siewniki serii Pronto DC mogą posiadać zamontowany na zaczepie siewnik MiniDrill. Wykorzystując go do pracy w systemie PPF jest to maszyna z osobnym obiegiem pneumatycznym z własnym wentylatorem i głowicą, a wyrzut nawozu/ziarna następuje poprzez tarczkę rozbryzgową. Natomiast system G&F wykorzystuje MiniDrill jako zbiornik wpięty w układ głównego wentylatora maszyny Focus TD. Nawóz lub nasiona mogą być podane zależnie od potrzeb do zębów uprawowych lub do redlic wysiewających nasiona.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ