Fasola w redlicach
W niektórych regionach naszego kraju uprawa fasoli na lepszych jakościowo gruntach jest niemal tak samo popularna jak pszenicy, rzepaku czy buraków cukrowych. Dotyczy to południowo-wschodniej Polski. Sprawdziliśmy, jak z siewem tej strączkowej rośliny radzi sobie agregat uprawowo-siewny z logo Amazone.
Arkadiusz Ozimek ze Starego Sioła koło Lubaczowa w województwie podkarpackim zakupił w 2015 r. nową maszynę z oznaczeniem AD-P 4000 Special L. To zawieszany na tylnym TUZ-ie agregat uprawowo-siewny ze sztywną ramą i o szerokości roboczej 4 m.
Brona Amazone KE 3002-240 z systemem Rotamix
Pod symbolem Special kryje się specyfikacja dla mniej wymagających klientów, zaś litera L sygnalizuje szerszą skrzynię nasienną. W podstawie większy zbiornik ma objętość 1250, zaś po dołożeniu nadstawki 1500 l. W maszynie gospodarza jest zamontowany najpojemniejszy wariant.
Doprawianie karuzelami
Na początek przyjrzyjmy się budowie i wyposażeniu pracującego pod Lubaczowem zestawu. Segment doprawiający w maszynie stanowi agregat aktywny KG, czyli zwana przez producenta kultywatorem wirnikowym wersja do najtrudniejszych zastosowań.
Za czternastoma dwuzębowymi karuzelami pracuje regulowana mechanicznie w pionie belka planująca, a dalej gumowy wał pierścieniowy KW o średnicy 58 cm. Służy m.in. do utrzymywania zadanej głębokości roboczej.
Parametr ten ustala się skokowo charakterystycznymi dla marki Amazone sworzniami mimośrodowymi. Za dopłatą jest zdalna regulacja hydrauliczna głębokości pracy, ale z tej opcji Arkadiusz Ozimek nie skorzystał.
Amazone UX SmartSprayer opryskuje punktowo pojedyncze chwasty
Agregat wirnikowy z nabudowaną jednostką siewną sprzęga się w trzech punktach przy pomocy sworzni z zawleczkami. To beznarzędziowa oraz szybka metoda łączenia i rozłączania obu części. Korpus nośny ze zbiornikiem, aparaturą dozującą i dmuchawą spoczywa na ramie na sztywno, zaś rampa z redlicami i zagarniaczem wahliwie poprzez dwa równoległoboki przegubowe. W ten sposób belka siewna pracuje niezależnie od reszty agregatu. Takie zawieszenie powoduje, że po najechaniu brony wirnikowej na przeszkodę, redlice siewne pozostają w glebie w zadanej pozycji roboczej.
Dozownik skrojony pod fasolę
Ze zbiornika nasiennego materiał "wykręcany" jest napędzanym elektrycznie wymiennym wałkiem wysiewającym. Żaden ze standardowo dostarczanych z maszyną trzech dozowników nie pasuje do dawkowania nasion fasoli. W podstawowym zestawie są bębny o wydatkach: 20, 210 i 600 cm3/obrót. Amazone oferuje jednak liczne akcesoria dodatkowe, m.in. wałek o natężeniu przepływu 350 cm3/obrót, który bardzo dobrze sprawdził się w Starym Siole przy materiale, jakim jest drobna fasola szparagowa. Wydatek, kształt i głębokość komór w bębnie to nie wszystko.
Rozsiewacz Amazone ZA-TS po blisko 2500 ton
Płaszcz standardowo przydzielanych dozowników wykonany jest z dość twardego tworzywa sztucznego, które przy ziarnie zbóż bądź nasionach rzepaku problemu nie stwarza. Wałek "350-tka" ma kieszenie zbudowane z miękkiego materiału, co dla wrażliwej na pękanie fasoli stanowi duży atut. Ponadto w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wysiew nasion o różnym kalibrażu i normie wahającej się od 50 do 110 kg/ha. W takim przedziale dawkuje bowiem fasolę Arkadiusz Ozimek.
Materiał z aparatu wysiewającego jest porywany strumieniem powietrza wytwarzanym przez hydraulicznie napędzany wentylator i podawany karbowaną rurą do pojedynczej umieszczonej z przodu na zewnątrz głowicy rozdzielającej. Rolnik spod Lubaczowa wykonał w niej dwie modyfikacje, których wymagała delikatna fasola.
Wewnątrz pokrywy wieży dystrybucyjnej zainstalowana została silikonowa elastyczna wkładka, zaś przy wylotach w kierunku redlic nałożono perforowany gumowy pierścień. Wcześniej bowiem dochodziło do uszkadzania nasion na skutek uderzenia o kopułę rozdzielacza oraz o ostre kanty kanałów wyjściowych na obwodzie. Co istotne, modyfikacje te zostały wzięte pod uwagę przez przedstawicieli fabrycznych firmy Amazone w celu udoskonalenia produktu.
- Cały artykuł dostępny jest w wydaniu "Rolniczego Przeglądu Technicznego" z października 2021 roku. ZAPRENUMERUJ