Czajkowski STZ300. Pierwszy zawieszany agregat Strip-Till z Sokołowa
Pierwszy polski producent sprzętu do uprawy pasowej wprowadza nowy model agregatu z myślą o mniejszych rolnikach. Minimalne zapotrzebowanie na moc dla modelu STZ300 wynosi 150 KM.
Ważąca 2,1 t maszyna bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w produkowanych seryjnie od półtora roku półzawieszanych agregatach z logo Czajkowski. Model STZ300 posiada hydropak do montażu: mechanicznego siewnika rzędowego, siewniku punktowego bądź sadzarki do rozsady.
Nasiona bądź siewki mogą być odkładane do gruntu w trzech głównych rozstawach rzędów: 37,5; 45 i 75 cm. Ponadto, przewidywany do wprowadzenia w późniejszym czasie zawieszany model o szerokości ramy 4,5 m będzie oferował szerokość międzyrzędzi wynoszącą 33,3 cm. Zmiana rozstawu polega na zsunięciu bądź rozsunięciu sekcji na głównej belce, w których główną rolę pełni opatentowana łapa spulchniająca.
Czajkowski ST 600 - strip-till po polsku
Za ząb uprawowy doprowadzany jest nawóz, którego jedno- lub dwukomorowy zbiornik znajduje się na przednim TUZ-ie. Do wyboru są dwie pojemności skrzyni. Zbiornik nawozu z oznaczeniem PZ1000 mieści 1000, zaś PZ2000 - 2000 l odżywczych granul. W drugim przypadku skrzynia jest dzielona, ma dwa osobne aparaty dozujące i pozwala na aplikację dwóch rodzajów nawozów. Rozdzielacz granul znajduje się na tylnym agregacie.
Model STZ300 z zamocowanym, załadowanym do pełna nasionami siewnikiem może ważyć nawet ponad 3 t. Masywny i dość długi zestaw z daleko wysuniętym do tyłu środkiem ciężkości wymaga solidnego podnośnika ciągnika o udźwigu na poziomie 7-8 t. Agregat potrzebuje dwie pary gniazd hydrauliki zewnętrznej traktora - jednej do unoszenia hydropaku i jednej do zabezpieczenia przeciążeniowego łap spulchniających. Do tego potrzebna jest jeszcze jedna sekcja rozdzielacza z przodu ciągnika i gniazdo wolnego spływu do napędu dmuchawy transportowej dla nawozu.