Czajkowski ST 600 - strip-till po polsku
Strip-till to wciąż egzotyka na polskich polach. Ten szczególny rodzaj uprawy bezorkowej jest przez ekspertów i wielu praktyków uważany za niezdatny na ciężkich glebach, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Poglądom tym przeczy dzieło zaprojektowane i stworzone przez polskiego rolnika - Macieja Czajkowskiego.
Mzuri Pro-Til 6T. Wysokowydajny agregat uprawowo-siewny w technologii Strip-Till
Konstruktor z Sokołowa k. Golubia-Dobrzynia testował w swoim gospodarstwie różne fabryczne rozwiązania renomowanych producentów. Niestety żadna maszyna ze światowej czołówki nie była w stanie sprostać jego wymaganiom. I tak narodził się pomysł stworzenia własnej agregatu do uprawy pasowej.
Po licznych prototypach i ich testach przyszedł czas na rozpoczęcie produkcji seryjnej. Na początku tego roku światło dzienne ujrzała pierwsza fabryczna polskiej konstrukcji maszyna do uprawy i siewu w technologii strip-till.
Zaprojektowane od podstaw agregaty seryjne zostały zbudowane na razie w dwóch rozmiarach. Mniejszy model ST 450 ma szerokość roboczą 4,5 m. Parametr ten dla większej maszyny z oznaczeniem ST 600 wynosi 6 m. Jak podaje Maciej Czajkowski, jego najmniejszy agregat będzie dostępny w rozmiarze 2,7 m.
Więcej na temat budowy maszyny i efektów jej pracy przeczytacie w wydaniu drukowanym RPT. Sześciometrową maszynę odwiedziliśmy w czasie uprawy i siewu kukurydzy na ziarno prosto w zeszłoroczne kukurydzisko. Pracę maszyny ocenimy także przy uprawie i siewie fasoli szparagowej, rzepaku oraz pszenżyta.