Sześć kombajnów Claas Lexion 750 do jednego gospodarstwa
Firma Ulenberg z Pyrzyc – diler marki Claas, sfinalizowała transakcję na sześć kombajnów Claas Lexion 750. Maszyny będą pracowały na areale 4000 ha. 19 czerwca 2019 r. kierownik gospodarstwa k. Pyrzyc wraz z operatorami odebrał nowe maszyny z placu dilera.
Jak podaje Piotr Dziamski z Claas Polska - inwestycja została poprzedzona dość wnikliwym badaniem kombajnów w polu, podczas omłotu w sezonie poprzedzającym zakup. Dzięki indywidualnym pokazom polowym obecny właściciel kombajnów przekonał się m.in. o walorach telematyki i rozwiązań powalających na automatyzację ustawień kombajnu. Zakupione w firmie Ulenberg maszyny są wyposażone w m.in.: napęd gąsienicowy, dodatkowy napędem kół tylnych, automatyzacją zmiany ustawień kombajnu – Cemos Automatic, automatyczną kontrolą przepływu masy żniwnej, zaawansowany fotel operatora itp.
Rywalizacja kombajnów John Deere i Claas w łanie pszenicy
Funkcja Hybrid
Podczas testowania maszyn, kierownictwo gospodarstwa oraz operatorzy zwrócili szczególną uwagę m.in. na konstrukcję Hybrid, umożliwiającą niezależne ustawienie układu omłotowego i separującego, w zależności od warunków zbioru. Funkcja ta – jak informuje producent – umożliwia także wysoką jakość pracy w wilgotnym warunkach, dzięki czemu kombajn może pracować także ‘po rosie’ - rozpoczynając wcześnie rano i kończyć zbiory także późnym wieczorem, przy wyższej wilgotności powietrza. -Podczas pokazów polowych sprawdzaliśmy działanie wielu opcji kombajnu. Jesteśmy pod ogromnym wrażenie działania systemu Cemos Automatic, który precyzyjnie, automatycznie zmienia ustawienia kombajnu w zależności od zmiennych warunków zbioru. System błyskawicznie dostosowuje parametry pracy systemy omłotu, separacji oraz czyszczenia. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie dla naszych operatorów, którzy dzięki temu mogą uzyskać maksymalną wydajność nowych kombajnów Claas – stwierdza Jarosław Sokół – kierownik gospodarstwa, które kupiło kombajny.
Gąsienice zamiast kół
Testowana na polu w ubiegłym roku maszyna była sprawdzana na polach o różnych warunkach terenowych, aby dokładnie przetestować napęd gąsienicowy Terra Trac, który gwarantuje wyższą przyczepność i jednocześnie mniejsze ugniatanie gleby. Prędkość układu jezdnego jest automatycznie sterowana za pomocą systemu Cruise Pilot, co dodatkowo wpływa na wzrost wydajności maszyny i komfortu pracy operatora.
Telematyka bardzo ważna
Nowy właściciel maszyn docenia także rozwiązania telematyczne. Dzięki możliwości podglądu ustawień kombajnów w czasie rzeczywistym, można korygować te ustawienia, czy tez sprawdzać, jak wyglądają parametry dla poszczególnych maszyn na tym samym polu. Pozwala to na optymalizację ustawień, w celu osiągnięcia jak największej wydajności zbioru. - W pełni wykorzystujemy systemy rolnictwa precyzyjnego, dlatego system telematyczny z automatyczną dokumentacją bardzo dobrze sprawdził się nawet podczas bardzo intensywnych prac w trakcie testów. Dzięki temu będziemy mieli możliwość ciągłego wglądu do parametrów i dokumentacji naszych nowych kombajnów na telefonach i komputerach biurowych. Mając flotę aż sześciu kombajnów Claas będziemy mogli porównywać ustawienia kombajnów z biura podczas ich pracy. Do ostatecznej decyzji o zakupie przekonało nas zdecydowanie niższe zużycie paliwa w kombajnie w porównaniu z maszynami dotychczas użytkowanymi - podsumowuje Jarosław Sokół - kierownik gospodarstwa.