Z pewnością oczy większości polskich rolników skupione będą głównie na nowej, najmniejszej w ofercie czteroklawiszowej maszynie TC 4.90 z silnikiem FPT o mocy nominalnej 170 KM. Następca modelu TC 5050 otrzymał nowoczesną sylwetkę i kabinę Harvest Suite nawiązujące do zaprezentowanych w ubiegłym roku kombajnów pięcioklawiszowych. Zmodernizowanego malucha od większych braci odróżnia z daleka brak pokrywy przy samoczyszczącym koszu obrotowym. Czyżby powrót do poprzedniej koncepcji? Nie, po prostu konstrukcja węższej czteroklawiszowej maszyny uniemożliwiła na obecną chwilę wprowadzenie rozwiązania stosowanego w większych kombajnach.
11 października w Hebdowie koło Krakowa mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć, jak radzi sobie przy zbiorze kukurydzy na ziarno najwydajniejszy kombajn w ofercie firmy New Holland. Pokaz jego pracy był największą atrakcją Dni...
W New Hollandzie TC 4.90 niewątpliwą innowacją jest opcjonalna możliwość zainstalowania separatora rotacyjnego za odrzutnikiem słomy. Ten element dotychczas zarezerwowany był wyłącznie dla maszyn z wytrząsaczem pięciosekcyjnym. Skoro już jesteśmy przy młocarni, warto podkreślić dostępny na życzenie system SmartSieve służący do optymalizacji pracy sit na skłonach o pochyleniu do 25%. To także nowość. Podobnie jak własnej produkcji sieczkarnia słomy zaopatrzona w odwracalną listwę zębową wspomagającą rozdrabnianie długich źdźbeł. Z pewnością do przełomowego wydarzenia w historii kombajnów zbożowych należy zaliczyć definitywny koniec ery maszyn z mechanicznym napędem jezdnym. Wyposażony w pasowy wariator do przenoszenia mocy z silnika na koła New Holland TC 5040 nie doczekał się bowiem swojego następcy.
Do siana i słomy
Poza nowościami w segmencie kombajnów zbożowych w Passow można było zobaczyć ciekawej konstrukcji prasy zwijające z rodziny Roll-Belt. Gamę tych zmiennokomorowych pasowych maszyn wzbogacono o modele przeznaczone do wydajnego, a zarazem delikatnego zbioru materiałów suchych, czyli siana i słomy. Do pras z tradycyjnym rotorem przemieszczającym masę żniwną podsiębiernie, czyli SuperFeed i CropCutter, dołączyły pasówki z oznaczeniem ActiveSweep, czyli transportujące plon górą. Do tego celu serce układu zasilającego komorę zgniotu zostało opracowane niemal od początku. Podajnik w modelach typu ActiveSweep ma zmieniony profil i rozmieszczenie palców oraz wzbogacony jest w specjalne, zapobiegające zapychaniu się prowadnice z tworzywa sztucznego. Okno transferu masy ma dużą powierzchnię, co sprzyja płynnemu, wydajnemu zasilaniu komory zwijania. Prasy skonstruowane z myślą o zbieraniu suchych plonów mogą pracować z wyższą prędkością w porównaniu do ich „kiszonkowych” braci. Maszyny ActiveSweep dostępne będą w dwóch podstawowych wersjach: 150 i 180. Modele te różnią się od siebie wielkością formowanych bel, a liczba w symbolu oznacza maksymalną ich średnicę.