Xerion na czterech gąsienicach
Ciągniki Claas Xerion przez lata kojarzone były z traktorami na czterech równych kołach. Od 2019 roku dostępna jest ich wersja na gąsienicach. Powstał pojazd z czterema wózkami gąsienicowymi i podwoziem stałoramowym, ale nadal ze skrętną osią przednią oraz tylną. To Claas Xerion 5000 Trac TS o mocy 530 KM.
Fabryczny czterogąsienicowiec ma powierzchnię przylegania do podłoża wynoszącą 4,72 m2, czyli w porównaniu z odpowiadającym mu traktorem kołowym większą o 25%.
Claas Trion to nowa seria kombajnów zbożowych
Przekłada się to na zmniejszenie ugniatania gleby i poślizgu, czyli zmniejszenie zużycia paliwa. W efekcie jest to traktor z bardzo dobrą trakcją, czyli w sam raz do ciężkich prac polowych. - Dzięki gąsienicom głęboka uprawa polowa, mozaikowatość gleb oraz pagórkowatość terenu nie stanowią wyzwań - zapewnia Krzysztof Gomolla, Product Manager ds. systemów rolnictwa precyzyjnego oraz ciągników Claas powyżej 180 KM.
Gąsienice szyte na miarę
Claas Xerion 5000 Trac TS posiada 4 gąsienice marki Zuidberg, które powstały we współpracy inżynierów obu firm.
- Nie są to pierwsze lepsze gąsienice wzięte z półki, ale zestaw przygotowany specjalnie dla ciągnika Claas Xerion - wyjaśnia Krzysztof Gomolla. Każda z czterech gąsienic Xeriona ma szerokość 762 mm (30 cali).
Zawieszenie wahliwe każdego podwozia gąsienicowego pozwala na dopasowanie wszystkich gąsienic do podłoża. Szerokość Xeriona na gąsienicach wynosi 2,98 m, co pozwala poruszać się nim po drogach publicznych bez specjalnego zezwolenia.
Claas Arion 400 z roku modelowego 2021
W związku z montażem gąsienic zamiast kół Claas Xerion został nieznacznie zmieniony. Kabina posiada dodatkowe wzmocnienia, a na każdy wózek jezdny z gąsienicą przypadają dwa siłowniki hydrauliczne skrętu, a nie po jednym, jak w przypadku kołowej wersji ciągnika.
Odkręcając szpilki i używając ładowarki można szybko zdemontować wózki gąsienicowe i w ich miejsce przykręcić koła. Rama montażowa będąca zakończeniem osi jest bowiem uniwersalna.
Dzięki temu na polu można pracować ciągnikiem na gąsienicach, a na przykład do ugniatania materiału na pryzmie używać traktora na kołach.
Skrzynia i silnik
Claas podkreśla, że Xerion 4-gąsienicowy jest ciągnikiem, którego operator ma wygodne miejsce pracy. Wpływa na to automatyczne sterowanie przekładnią bezstopniową CMATIC. Ten podzespół niewątpliwie zwiększa komfort pracy, zwłaszcza gdy trwa ona kilkanaście godzin, bo operator nie musi przełączać biegów.
Claas Arion 400 z roku modelowego 2021
Na komfort pracy wpływa również niski poziom hałasu w kabinie oraz jej aktywna amortyzacja z możliwością 3-stopniowej regulacji. Nie bez znaczenia jest osadzenie kabiny na środku ciągnika, co ogranicza przenoszenie drgań ze zagregowanego z ciągnikiem sprzętu.
Claas Xerion 5000 Trac TS napędzany jest silnikiem 6-cylindrowym Mercedes-Benz o mocy 530 KM, który ma możliwość pracy na niskich obrotach silnika wynoszących 1300-1600 na minutę. Pozwala na to charakterystyka pracy tej jednostki napędowej, której maksymalny moment obrotowy wynosi 2600 Nm i jest uzyskiwany już przy 1300 obr./min.
Zadaniem komputera jest takie zarządzanie prędkością jazdy, aby bezstopniowa skrzynia napędowa pozwalała pracować silnikowi na niskich obrotach, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa. Claas Xerion 5000 Trac TS nawet na postoju oszczędnie zużywa olej napędowy, bo obroty silnika wynoszą wtedy zaledwie 730 na minutę.
- Na przestrzeni sierpnia i września 2021 roku odwiedziliśmy wiele przedsiębiorstw rolnych, gdzie Claas Xerion 5000 Trac TS został poddany różnym pracom, zarówno głębokim i płytkim, przy zróżnicowanych rodzajach gleby. Podczas każdego pokazu klienci były pod ogromnym wrażeniem niskiego zużycia paliwa. W trakcie pokazów zależało nam, aby sprawdzić ciągnik w naturalnych warunkach przy pracy z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym - mówi Krzysztof Gomolla.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ