Claas, wprowadzając do swoich ciągników serii Arion 400 normę emisji spalin Stage V, wykorzystał tę zmianę do jednoczesnego zastosowania wielu udoskonaleń. W efekcie traktory te, w porównaniu do poprzedników, mają poprawione parametry techniczne m.in.: moc hydrauliczną, udźwig i dopuszczalną masę całkowitą.
Najsilniejszym ciągnikiem Claas Arion serii 400 z roku modelowego 2021 jest Arion 470. Jego maksymalna moc znamionowa wynosi 145 KM, a z systemem Claas Power Management (CPM) wzrasta do maksymalnych 155 KM. System mocy dodatkowej (zwanej popularnie power boost) dostępny jest jeszcze w trzech ciągnikach nowej serii: 460, 450 i 440. Natomiast pozostałe trzy ciągniki (rozpoczynające serię Arion 400), tego systemu nie posiadają. W sumie dostępnych jest 7 modeli, a najsłabszy z nich Arion 410 ma moc maksymalną wynoszącą 90 KM. Wszystkie moce podane w artykule odnoszą się do normy ECE R120.
Silnik 4-cylindrowy FPT
We wszystkich ciągnikach Claas Arion 400 z roku modelowego 2021 montowane są silniki marki FPT (Fiat Powertrain Technologies). To czterocylindrowe jednostki napędowe o pojemności 4,5 l wykorzystują technologię czterozaworową oraz turbosprężarki z chłodzeniem powietrza doładowania. ‒ Od modelu Arion 430 turbosprężarki są wyposażone w zawór Wastegate. Spaliny są oczyszczane zgodnie z normą Stage V dzięki efektywnemu połączeniu technologii SCRoF (SCR on Filters) i katalizatora oksydacyjnego. Tym samym silniki pracują nie tylko czysto, ale również bardzo wydajnie, wykazując niskie zużycie oleju napędowego i AdBlue – zapewnia Emil Kaźmierczak z Claas Polska.
Od 1 stycznia 2021 r. dilerem marki Claas na terenie woj. podlaskiego i wschodniej części mazowieckiego jest Contractus Agro. Załoga tej firmy zdobyła doświadczenie w Contractus Sokółka, który przez kilkanaście lat sprzedawał...
Przekładnia z 4- lub 6-półbiegami
W dwóch najsłabszych modelach ciągników Claas Arion 400 z roku modelowego 2021 montowane są skrzynie biegów Quadrishift 16/16. Operator ma do dyspozycji cztery zakresy, a na każdym z nich po cztery biegi zmieniane płynnie pod obciążeniem (tzw. półbiegi). Od modelu Arion 430 dostępna jest opcjonalna przekładnia Hexashift 24/24 z sześcioma biegami zmienianymi płynnie pod obciążeniem i czterema zakresami. Dla obu wariantów skrzyń biegów istnieje możliwość zamówienia opcji biegów pełzających pozwalających na poruszanie się ciągnika z prędkością minimalną 150 m/h. Natomiast prędkość maksymalna dla skrzyń Quadrishift i Hexashift wynosi 40 km/h. W pierwszym przypadku osiągana jest przy obrotach silnika wynoszących około 2000/min, a w drugim przy 1840/min.
Do zmiany kierunku jazdy służy standardowa dźwignia rewersera (Revershift), umieszczona tradycyjnie z lewej strony kierownicy. W przypadku zakupu ciągnika, który będzie pracował z ładowaczem czołowym, warto rozważyć wybór opcjonalnego dżojstika montowanego w prawym podłokietniku. Wtedy zmiany kierunku jazdy można dokonać również z jego poziomu.